Zelenskij: Nedokážu vysvětlit lidem odmítnutí vakcíny Sputnik V

single-image

Ukrajinský prezident v rozhovoru pro New York Times si kromě jiného postěžoval, že Ukrajina nedostane vakcínu z USA a ani EU. (Foto: Wikimedia)

„Ukrajinské společnosti je samozřejmě nemožné vysvětlit, proč, pokud vám Amerika a Evropa vakcínu nedá, proč byste ji neměli brát z Ruska – není možné to vysvětlit žádné osobě, která zemře.“, citují New York Times ukrajinského prezidenta.

Jak uvádí New York Times, Zelenskij vyjádřil nespokojenost s tím, že současný americký prezident Donald Trump 8. prosince podepsal dekret, podle kterého Washington neposkytne vakcínu proti koronaviru jiným zemím, dokud k ní nebudou mít přístup všichni občané USA. Zelenskij poznamenal, že se připravuje na „informační válku“ týkající se tohoto tématu.

Ukrajinský premiér Denis Šmygal v pátek v Nejvyšší radě uvedl, že Kyjev vyjednává se všemi světovými výrobci vakcín proti koronaviru, s výjimkou ruských.

Začátkem prosince oznámil předseda politické rady strany Opoziční platforma – pro život Viktor Medvedčuk záměr požádat ukrajinské registrační úřady o povolení vyrábět ruskou vakcínu proti koronaviru na Ukrajině. Před tím se Medvedčuk setkal s vedením Ruského fondu přímých investic a výzkumného střediska Gamalei pro epidemiologii a mikrobiologii. V návaznosti na toto setkání uvedl, že Kyjev může vyřešit otázku očkování populace zavedením výroby ruské vakcíny Sputnik V na Ukrajině.

Zdroj: 1

loading...