Zbraň soudného dne: Rusko se chystá ke zkouškám dronů vypouštěných z jaderných ponorek

single-image

Ponorný dron Poseidon, ruská zbraň, která nemá ve světě obdoby, může být vybavena jak konvenční, tak i jadernou hlavicí. Díky tomu má tato zbraň možnost útočit na řadu cílů, včetně hladinových lodí, pobřežních pevností a infrastruktury. (Foto: The Ministry of Defence of the Russian Federation)

V Rusku probíhají přípravy na test zbraně Poseidon, která má být vypuštěna z ponorky Belgorod, informovaly noviny Izvěstija.

Tato ponorka se má podle očekávání stát prvním nosičem dronů Poseidon, které americký magazín The National Interest označil v minulém roce za „ultimativní zbraň soudného dne“.

Zprávy novin Izvěstija přišly poté, co ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil, že úspěšně proběhl test Poseidonu na otevřeném moři, do něhož byla zapojena diesel-elektrická ponorka.

Po této zprávě Michail Budničenko, generální ředitel ruské společnosti budující ponorky Sevmaš, řekl novinářům o testech prováděných na ponorce Belgorod. Ty měly proběhnout na začátku ledna roku 2021.

Bylo rovněž informováno, že ruské námořnictvo dostane do roku 2027 okolo 30 dronů Poseidon.

Poseidon byl odhalen v roce 2018 ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ten o něm hovořil jako o jednom z několika strategických druhů zbraní, které mají ruské vlasti garantovat bezpečnost v dohledné budoucnosti.

Podle zpráv prezidenta je Poseidon schopen pohybovat se ve velkých hloubkách, je schopen plout mezi kontinenty a může vyvinout rychlost několikanásobně překonávající nejmodernější ponorky či torpéda.

Zdroj: 1

loading...