„Vzbuzuje hrůzu.“ Média informují o nové éře po nástupu systému S-500

single-image

Egyptské noviny Sasapost píší o nástupu nové éry ruské nadvlády na trhu se zbraněmi s příchodem protiletadlových raketových systémů S-500. (Foto: RF)

Noviny uvádějí, že systém dokáže zasáhnout deset balistických raket současně, i kdyby jejich rychlost byla 18-25 tisíc kilometrů za hodinu. Prometheus také může sestřelit rakety a letadla ve výšce až 200 kilometrů. Další silnou stránkou komplexu je podle autorů článku jeho mobilita – S-500 může být během několika minut připraven k boji.

„Další výhodou nového ruského systému je, že může být přepravován na válečných lodích, což znamená větší svobodu pohybu, a širší rozsah použití jako odrazujícího prostředku na moři svědčí o tom, že S-500 může zničit nejsilnější americké torpédoborce. Tyto kolosální možnosti lze využít za pouhé čtyři sekundy. Jinými slovy, systém je schopen odhalit nebezpečí, rozhodnout o tom, jak reagovat, vypustit rakety na cíle a zničit je během pouhých čtyř sekund,“ píše Sasapost.

Předchůdce Promethea S-400 se vyrovnal s podobným úkolem za deset sekund.

„Tyto vlastnosti proměňují ruský komplex v globální hrozbu, kterou je svět nucen tiše sledovat,“ uvádí autor.

Článek uvádí, že komplex byl úspěšně testován v Sýrii. Jeho umístění na území Kaliningradu bude znamenat zahrnutí území mnoha členských států NATO do zóny dosahu. Pokud se bude nacházet na Krymu, budou jakékoliv ozbrojené síly v Černém moři ohroženy.

„Kromě hrůzy, kterou nový systém vzbuzuje v jiných zemích, přinese ruské straně spoustu peněz,“ píše se v novinách.

Článek uvádí, že ruský systém protivzdušné obrany bude stát asi 500 milionů dolarů, zatímco americké Patrioty stojí dvakrát tolik, a cena THAAD může dokonce dosáhnout 3 miliard dolarů.

„Nejpravděpodobnějším scénářem pro americké spojence je tajné podání si ruky s ruskou stranou v náručí Washingtonu, protože je příliš těžké odolat pokušení získat nový protivzdušný raketový systém,“ dochází k závěru autor.

Prometheus S-500 (Triumfator-M) patří k nové generaci protivzdušných raketových systémů typu země-vzduch, je univerzálním protivzdušným systémem s dlouhým doletem a vysokým dosahem se zvýšeným potenciálem PRO. Perspektivní systém je schopen ničit nejen balistické, ale i aerodynamické cíle (letadla, vrtulníky), a také rakety s plochou dráhou letu.

Jak řekl v květnu Sputniku náměstek ministra obrany Alexej Krivoručko, již příští rok se v arzenálu ruské armády mohou objevit první komplexy S-500.

Zdroj: 1

loading...