„Vražedný dolar“. bankéři upozorňují na možnou sebevraždu americké měny

single-image

Analytická zpráva známé investiční banky Saxo Bank se čte jako dobrá detektivka nehledě na to, že jméno pachatele je uvedeno již v samotném názvu. Konkrétně: za hlavního zločince ve světovém finančním systému je označen americký dolar.

Název referátu „Vražedný dolar“ hovoří sám za sebe, ale v tomto případě je důležité nejen negativní hodnocení vlivu dolarové hegemonie na světový finanční systém a ekonomiku, ale i předpověď, že se svět dostal do bodu, v němž pouze devalvace americké měny může trochu oddálit (ale ne odstranit) vážnou krizi celosvětového rozsahu. Supernízké úrokové sazby na globální úrovni se již ukázaly jako neúčinné a aby USA získaly alespoň trochu času, budou muset obětovat právě silný dolar.

„Až bude tento příběh napsán, vejde nejspíše rok 2019 do dějin jako začátek konce největšího měnového experimentu v celé historii – (bude to) rok, který odstartuje globální recesi nehledě na nejnižší nominální a reálné úrokové sazby v dějinách. Finanční úvěrová politika došla na konec velmi dlouhé cesty a tento konec je neúspěšný,“ píše Steen Jacobsen, hlavní ekonom Saxo Banky.

Úvod referátu Vražedný dolar spíše připomíná vystoupení prokurátora, neboť jsou v něm vypočítávány mnohačetné „ekonomické trestné činy“ americké měny a jejího navýšeného kurzu. Podle názoru Jacobsona a jeho týmu kvůli hegemonii a nadhodnocenému dolaru trpí rozvojové země (to znamená svět s výjimkou „kolektivního Západu“) a závislost na dolarovém financování potlačuje růst světové ekonomiky celkově (a to se týká i západních zemí, které nepoužívají dolar jako národní měnu). Navíc je v podmínkách deficitu dolarové likvidity (z velké části vytvořené v důsledku opatření amerických orgánů) obtížné počítat s normalizací situace ve světové ekonomice. Podle názoru analytiků Saxo Bank jsou další problémy vyvolávány skutečností, že „silnější dolar a nedostatečná likvidita (dostupnost dolarového financování – pozn. autora) budou potlačovat ekonomický růst a vytvářet de facto deflaci, nehledě na úsilí centrálních bank o snížení úrokových sazeb“.

Může vzniknout dojem, že silný dolar je pro Ameriku velmi výhodný. Existuje i takové napůl žertovné pořekadlo: Světová ekonomika, to je nemocnice, a do té doby, dokud mají všichni ostatní rakovinu a Amerika pouhou chřipku, bude s Amerikou vše v pořádku. Problém této teorie spočívá v tom, že USA (nehledě na veškerou rétoriku o soběstačnosti americké ekonomiky) nejsou izolovanou částí světa a krize v Evropské unii či v jihovýchodní Asii nevyhnutelně způsobí řetězovou reakci za oceánem. Kromě toho tentokrát existuje šance, že USA vstoupí do hospodářské recese jako první nebo společně s celým světem. Přítomnost znaků blízkých ekonomických problémů v Americe není hodnocením Saxo Banky nebo údajné „kremelské propagandy“, ale suchým konstatováním oblíbeného televizního kanálu Donalda Trumpa Fox News, který uvádí:

„Hromada špatných ekonomických údajů v USA tento týden vyvolala trýznivé obavy, že recese se blíží, a vyslala jasný signál Wall Street: rekordní období růstu se začíná zpomalovat. „Nyní o tom není žádných pochyb,“ prohlásil Peter Earle, vědecký pracovník Amerického institutu ekonomických výzkumů. V úterý američtí výrobci oznámili největší pokles za posledních deset let – signál, který obvykle předchází recesi. V září klesl výrobní index ISM na hodnotu 47,8 – to je druhý měsíc poklesu v řadě.“

Za těchto podmínek je možné předpokládat, že ekonom Saxo Banky má pravdu, když předpokládá, že v souboru nástrojů dostupných k podpoře světové ekonomiky zůstal pouze jeden nevyužitý – zlevnění dolaru.
V americké politické elitě se vytváří konsensus ohledně toho, že americkou měnu je nutné okamžitě devalvovat. To umožní zmírnit daňové zatížení americké ekonomiky, snížit sociální zátěž rozpočtu (pokud ji srovnáme s reálnou kupní sílou těch dolarů, které je třeba vyplatit v dávkách a dalších sociálních příspěvcích), vytvořit bariéry na cestě čínského, japonského a evropského dovozu a také stimulovat národní vývoz.

Hlavní zastánce okamžitého oslabení dolaru – Donald Trump a, jak správně uvádějí autoři referátu o „vražedném dolaru“, ačkoliv se mu zatím nepodařilo překonat odpor Federálního rezervního systému, má i jiné metody, které je možné použít k dosažení tohoto cíle: „Až – a ne pokud – dojde Trumpovi trpělivost s předsedou rady guvernérů Powellem, může aktivovat Zákon o zlaté rezervě z roku 1934 (Gold Reserve Act), který dává Bílému domu široké pravomoci k (měnovým) intervencím a prodeji dolarů na nákup zahraniční měny.“

Otázka snížení kurzu dolaru je prioritní nejen pro Trumpa, ale i pro jeho politické oponenty. Například takové, jako je hlavní kandidátka na funkci prezidenta za Demokratickou stranu Elizabeth Warrenová, která navrhuje, aby byla zavedena daň z nákupu amerických dluhopisů a všech dolarových finančních instrumentů, což nevyhnutelně povede k devalvaci americké měny. Podobné návrhy se vyskytují i v takzvaném návrhu zákona Baldwina-Hawleye, k jehož příznivcům patří i demokraté, i republikáni.

Analytici Saxo Banky upozorňují, že dokonce i když bude politické rozhodnutí o devalvaci přijato a úspěšně realizováno, jeho následky pravděpodobně nebudou pro USA užitečné v dlouhodobé perspektivě: „Slabší dolar nám pouze pomůže získat trochu času, ale oslabení měny není strukturálním řešením. (…) USA, buďte opatrné s vašimi přáními!“
Je třeba vysvětlit varování skandinávských bankéřů: Washington by se měl bát svých přání ze dvou důvodů.

Za prvé: ostatní země, minimálně státy EU a Číny, budou odpovídat na devalvaci devalvací, aby udržely konkurenceschopnost svého zboží a služeb na světovém trhu. Druhý důvod je důležitější, neboť spočívá v tom, že globální dolarový finanční systém prostě nemusí přežít pokusy Washingtonu řešit všechny problémy pomocí zlevnění dolaru. To znamená, že dolarová hegemonie může docela dobře skončit, přičemž tím nejkatastrofálnějším způsobem pro USA.

Ivan Danilov

loading...