V Británii varovali před alergickou reakcí na vakcínu Pfizer

single-image

Ve Velké Británii se lékaři chystají k masivnějšímu očkování pomocí vakcíny Pfizer od začátku příštího týdne. Do země v této souvislosti směřuje více preparátu. První vakcinace proběhla v úterý. (Foto: bullandbearmcgill)

V souvislosti s tím britská společnost Medicines and Healthcare products Regulatory Agency (MHRA) varovala lidi, kteří mají „velké“ alergické reakce, aby si vakcínu Pfizer nenechávali dávat.

Britský státní zdravotnický systém HNS potvrdil, že dva pracující, kterým se dostalo vakcíny v průběhu úterka, utrpěli alergickou reakci.

Portál Evening Standard informoval, že profesor Stephen Powis, národní lékařský ředitel britské NHS, uvedl: „Jak bývá obvyklé s novými vakcínami, MHRA poradila lidem s historií velkých alergických reakcí, aby si nenechávali dávat vakcínu poté, co dva lidé, kteří měli v minulosti velké alergické reakce, měli včera alergickou reakci. Oba se nyní úspěšně zotavují.“

Británie v úterý zahájila velký vakcinační program. První dávky vakcíny budou primárně směřovat k pracovníkům HNS, lidem s vysokým rizikem a lidem, kteří jsou starší než 80 let.

Hodně lidí na sociálních sítích vyslovovalo z nové vakcíny proti koronaviru obavy s tím, že nebudou spěchat s očkováním.

Ve Spojených státech amerických se 10. prosince sejde státní organizace Úřad pro kontrolu potravin a léčiv, kde se bude rozhodovat o tom, zdali se v USA bude vakcína Pfizer distribuovat.

Smrt účastníků studie

Dříve bylo informováno, že šest osob zemřelo během testování vakcíny proti koronaviru, kterou vyvinuly americká farmaceutická společnost Pfizer a německá společnost BioNTech. Uvedl to ve zprávě Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Čtyři zemřelí dostali placebo, dva samotnou vakcínu. Jeden z pacientů ve skupině očkovaných trpěl obezitou a aterosklerózou, zemřel tři dny po vakcinaci první dávkou preparátu. Druhému dobrovolníkovi se 60 dnů po vakcinaci druhou dávkou zastavilo srdce. Mezi těmi, kteří dostali placebo, dva zemřeli na infarkt a mozkovou mrtvici, smrt dalších dvou zatím není jasná.

Ze šesti zemřelých byli tři starší 55 let. Celkem se studií účastnilo asi 38 tisíc lidí starších 16 let.

Zdroj: 1

loading...