Třetí světová válka? Obavy na internetu rostou poté, co Donald Trump nechal zabít íránského generála

single-image

Fráze „třetí světová válka“ oživla po zabití íránského generála, který se stal obětí amerického raketového útoku. Íránský generál Kásim Sulejmání byl zabit při raketovém útoku schváleném prezidentem Donaldem Trumpem, američtí vojáci vrtulníky zaútočili na vozidlo na bagdádském letišti. (FOTO: PIXABAY)

Íránský nejvyšší vůdce Alí Chameneí ještě přiložil pod kotel poté, co slíbil krutou pomstu. Obavy z nové války tak ještě posílily.

Mnozí z těch, kteří se k náletu vyjadřovali na sociálních sítích, používali memy, aby situaci uvolnili, žertovali, že by mohla začat třetí světová válka – tato fráze je nyní na Twitteru velmi populární.

​Vyhledávání fráze „třetí světová válka“ na Google během několika hodin po náletu v Iráku také roste. Google Trendy charakterizovaly Írán jako druhý nejvíce nejvyhledávanější termín ve Spojených státech amerických s více než 500 000 žádostmi.

Ačkoliv velká část komentářů zesměšňuje hysterii kolem „světové války“, existují skutečné obavy z následků Sulejmáního smrti.

Ve svém tweetu íránský vůdce ajatolláh Chameneí napsal, že zločinci mají na svých zlých rukách „jeho (pozn. Sulejmáního) krev a krev dalších mučedníků“. Dodal: „Bůh je ochotný, jeho práce a jeho cesta nebudou zastaveny.“

​K útoku došlo po měsíci napětí mezi USA a Íránem, kdy Teherán sestřelil americký vojenský sledovací dron a zabavil ropné tankery. Tento týden Donald Trump obvinil Írán z protestu v Iráku, kdy se demonstranti sešli před americkou ambasádu v Bagdádu a určité části území dokázali zapálit.

Později se objevily fotky výsledků protestů a Trump prohlásil, že Írán „zaplatí velmi vysokou cenu“.

USA také viní zemi z řady útoků zaměřených na tankery a zářijového útoku na saúdskoarabský ropný průmysl, který dočasně snížil výrobu na polovinu.

Napětí pramení z rozhodnutí amerického prezidenta v květnu 2018, kdy USA vystoupily z íránské jaderné dohody se světovými mocnostmi, kterou podepsal jeho předchůdce Barack Obama.

Sulejmání byl cílem pátečního amerického útoku, kdy Američané provedli nálet na bagdádské letiště. Jeho vozidlo bylo zasaženo na příjezdové cestě poblíž bagdádského letiště.

Zdroj: 1

loading...