„Svět je šílenější každým dnem.“ Omezení pro filmy Dumbo a Peter Pan kvůli rasismu rozzuřila Twitter

single-image

Uprostřed obnovené debaty o rasismu vyvstala na pořad dne otázka zobrazování černochů v populární kultuře. Streamovací služba Disney Plus tak například loni začala upozorňovat diváky na rasistický obsah některých starších filmů ve svém archivu. Varování před stereotypy se proto nyní objevuje i u filmů velmi oblíbené animované klasiky. (Foto: Youtube)

Množství oblíbených mnoha generacemi klasických kreslených pohádek bylo ale například úplně staženo z dětské videotéky streamovací služby Disney+ po aktualizaci doporučení v obsahové sekci.

Disney + tak na vyžádání společnosti zablokoval osobám mladší sedmi let sledování filmů, jako je Dumbo, Aristokočky, Peter Pan nebo Švýcarský Robinson.

Peter Pan byl zablokován kvůli zobrazení indiánského kmene, jehož členové byli oslovováni jako „červenoši“. Důvodem bylo také i to, že Peter Pan ve filmu tančil v tradiční čelence Indiánů, což je podle Disneye „forma výsměchu a přivlastňování kultury a obrazů původních obyvatel“.

Švýcarský Robinson z roku 1960 byl obviněn kvůli tomu, že piráti ve filmu mají „žluté a hnědé tváře“.

Aristokočky natočené v roce 1970 vyvolaly kritiku tím, jak byla ve filmu zobrazena postava siamské kočky jménem Shun Gon, hrající na hůlkách na klavír. Kočičí šikmé oči a výrazné zuby byly vnímány jako špatně vytvořená karikatura východoasijských lidí.

Kreslený film z roku 1941, zobrazující roztomilého létajícího slona Dumbo, byl podroben kritice kvůli „zesměšňování zotročených Afroameričanů na jižanských plantážích“ nebo kvůli skupině vran, která pomáhá Dumbovi naučit se létat. Hlasy vran byly označeny za přehnanou stereotypní parodii na hlasy černochů, a vůdčí vrána se navíc jmenuje Jim Crow.

Tohle jméno odkazuje na soubor zákonů zavedených ve státech bývalé Konfederace po kapitulaci Jihu v občanské válce, aby se zachoval rasistický status quo i po zrušení otroctví.

Mnozí uživatelé však s podobnými interpretacemi nesouhlasili, a proto poněkud zklamaně psali o tom, že nechápou, kam svět vlastně míří.

„Svět je šílenější každým dnem,“ napsal peter_lindeman.

„Velmi hloupé rozhodnutí,“ hodnotil uživatel s přezdívkou idiots everywhere.

„Je to opravdu trochu přes čáru. Nemohu pochopit, kde je problém v Aristokočkách. Nebo mi tam něco uniklo,“ vyjádřila předpoklad Kathryn Boyes.

Jiní uživatelé sítě však naopak rozhodnutí Disneye tleskali.

„To mi dává smysl, není to ale tak, že by tyto filmy zcela stáhli. Ale já bych opravdu nechtěl, aby dítě sledovalo Aristokočky, Dumbo nebo Petera Pana bez jakéhokoli dohledu nebo kulturního kontextu. Tyto filmy mají zjevná rasistická vyobrazení,“ napsal J.D.’s Outpost.

Zdroj: 1

loading...