Švédský byznysman – Krym nikdy nepatřil Ukrajině!

single-image

Švédský podnikatel, šéf koncernu Stena AB, Dan Sten Ohlsson, hovořil s novináři Dagens Nyheter o svém postoji vůči Krymu a spolupráci s Ruskem. (Foto: Wikipedia)

Ohlsson poté, co předtím požádal novináře, aby to nezapisovali, uvedl, že Krym ve skutečnosti nikdy nepatřil Ukrajině a byl to zatraceně špatný nápad nedat Krym Rusům hned, protože vždy byl ruský. A musel to být pro švédské novináře pěkný šok.

Během každoročního rozhovoru s vedoucím švédského koncernu Stena AB Danem Stenem Ohlssonem plánovali novináři z Dagens Nyheter diskutovat o pandemii koronaviru a ekonomických ztrátách, které to firmě přineslo. V rozhovoru se však ústředním tématem stala Ohlssonova pozice ke Krymu.

„Lidé, pro něž je šach národní sport, jsou pravděpodobně velmi nadaní. Rusové jsou vzdělaní. Miluji Rusy – ne tým, ale jednotlivce,“ řekl Dan Sten Olsson.

Jak noviny poznamenaly, dokonce i loni na podzim si Dan Sten Olsson stěžoval, že obchodování s Ruskem brání sankce nad Krymem, což vyvolalo ostrou reakci Západu. Nyní tuto myšlenku rozvíjel, když předtím požádal reportéry, aby to nenahrávali.„Krym nikdy nepatřil Ukrajině,“ řekl Dan Sten Ohlsson a dodal, že poloostrov „byl vždy ruský“.

Jak publikace připomněla, předtím, než se carevna Kateřina II. zmocnila poloostrova v roce 1783, patřil na několik set let Krymskému chanátu, který byl zase součástí Osmanské říše. V padesátých letech 19. století tvořili krymští Tataři dvě třetiny populace poloostrova. V roce 1944 bylo do Střední Asie deportováno 250 tisíc krymských Tatarů. Po válce provedl Sovětský svaz pod vedením Nikity Chruščova v roce 1954 změny na mapě a předal Krymský poloostrov Ukrajině.

„Bylo to správní opatření, k němuž došli po flámu,“ řekl Dan Sten Ohlsson.

Na otázku Dagens Nyheteru, zda skutečnost, že Rusko nedodržuje demokratické hodnoty, ovlivňuje jeho obchod s EU, včetně Švédska, odpověděl Dan Sten Ohlsson: „Ne, to neovlivňuje obchod, víte to sami. Týká se to výhradně Krymu.“

Podle jeho názoru byly kroky Ruska v roce 2014 výsledkem porušení slibů NATO. „Když Gorbačov ustoupil, bylo mu slíbeno, že NATO nepostoupí ze svých pozic. Takový je příběh. A nyní se z bývalé ruské základny v Rumunsku stala základna NATO. Pokud jste Rus, je nepravděpodobné, že se vám to bude moc líbit,“ řekl šéf koncernu Stena AB.

„Rusko má rozhodně pravdu. Myslím, že to byl zatraceně špatný nápad nedat Krym Rusům hned, protože jim vždy patřil. Nemohou riskovat námořní základnu na Krymu. Pokud ji ztratí, země skončila,“ uvedl Dan Sten Olsson.

Poté novinářům řekl, že osobně vyzval vysokého diplomata Jana Eliassona, bývalého předsedu Valného shromáždění OSN a švédského sociálnědemokratického ministra zahraničí, aby tuto záležitost projednal. Začátkem března 2014 navštívil Eliasson jménem Rady bezpečnosti OSN Kyjev.

„Mimochodem, zavolal jsem Janu Eliassonu a řekl: „Jen prodejte Krym Rusům za vyšší cenu, oni to stejně vezmou. Ale on odpověděl, že nemá takovou autoritu,“ řekl Dan Sten Olsson a zasmál se.

Jak noviny uvedly, když den po rozhovoru novináři volali Dana Stena Ohlssona, nejprve nechtěl komentovat svá slova o Krymu a Rusku. Po krátkém rozhovoru však přesto řekl: „Ano, pokud světová komunita něco říká, světová komunita má na to samozřejmě vysoké morální právo. To ale neznamená, že člověk v některých případech nemůže mít svůj vlastní osobní názor.“

Zdroj: 1

loading...