Sofagate nekončí: Von der Leyenová dále trpí…

single-image

I tři týdny po incidentu během návštěvy delegace EU v Turecku se takzvaný Sofagate stále týká nejvyšších diplomatických kruhů. (Foto: Youtube)

Ve zdánlivě groteskní hádce o uspořádání sedadel pro fotografii pro tiskuse turecká strana znovu cítila povinna zaujmout stanovisko.

Připomeňme co se stalo: Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová (CDU) se 6. dubna nemohla posadit do křesla vedle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ale musela si sednout na pohovku. Vedle Erdogana zaujal místo předseda Rady EU Charles Michel.

Na rozdíl od protestů evropských médií a politiků, kteří chtěli uznat misogynistické gesto ze strany hostitelů, k této přispěla i EU, uvedl mluvčí tureckého ministerstva zahraničí. Kvůli „nedostatku plánu a nedbalosti“ EU došlo k nakonec praktickému uspořádání sedadel. „Doufáme, že orgány EU naleznou mezi sebou konsenzus a že jinde v této věci nezpůsobí podobné problémy,“ tak zní samolibý komentář Bosporu.

V pondělí, zhruba dva týdny po incidentu známém jako „Sofagate“, si von der Leyenová na scéně Evropského parlamentu „vybila“ svůj hněv. Je přesvědčena, že s ní bylo zacházeno takhle, protože je žena.

„Cítila jsem se zraněná a zůstala jsem sama, jako žena a jako Evropanka,“ a obvinila  předsedu Rady EU Michela.

Co s celou aférou mezinárodních rozměrů, která už tak  trochu padá pod stůl: Pokud jde o cesty do zahraničí, předseda Komise EU nemusí být nutně jedničkou v EU. Podle protokolárního žebříčku EU je předseda Evropské rady prakticky hlavou státu a předseda Komise EU je hlava vlády.

Bývalý předseda Komise Jean-Claude Juncker , známý svými někdy podivnými veřejnými vystoupeními, také vzal vítr z plachet von der Leyenové. „Každému bylo jasné, že z protokolárního hlediska je předseda Rady jedničkou,“ řekl pro online magazín Politico. „Obvykle jsem měl židli vedle prezidentského křesla, ale někdy jsem seděl na pohovce.“

Mezitím se aféra „Sofagate“ zapsala do historie diplomacie a má svůj vlastní článek na Wikipedii. Jeden by si myslel, že se jedná o opravdu důležitý problém, který má EU s Tureckem. Co je proti tomu dohoda o uprchlících, hraniční konflikt mezi islámskou zemí a Řeckem nebo turecká role v krizové oblasti Středního východu? Asi nic podle Leyenové.

Zdroj: 1

loading...