Ruský exoskelet uchvátil novináře Forbes. Američtí vědci v tom zaostávají, poznamenal

single-image

Se svou bojovou výstrojí Ratnik pokročilo Rusko mnohem dál, než USA s jejich projektem TALOS, pokud jde o vývoj robotického exoskeletu. K tomuto závěru dospěl novinář časopisu Forbes David Hambling. (Foto: Youtube)

Podle jeho názoru ruští odborníci, kteří postupně zdokonalují exoskelet a přidávají k němu všechno, kamuflážním nátěrem počínaje a konče mikrodrony, s velkou pravděpodobností dosáhnou svých cílů dříve než jejich američtí kolegové.

„Ruská vojska s exoskelety bez pohonných jednotek budou moci nést těžší zbraně a střílet z nich s větším množstvím munice, než jejich nepřátelé, kteří podobné technologie nemají“, uvádí se v článku.

Američtí konstruktéři jsou sotva schopni vypracovat něco podobného v nejbližší době, soudí Hambling.

Komplet bojové výstroje Ratnik je určen pro lepší ochranu vojáků a pro zvýšení jejich mobility, manévrovací schopnosti a efektivity v bojových operacích různého druhu. Může se používat za teplot minus 40 až plus 50 stupňů Celsia. Voják může působit autonomně, mj. i v bojových akcích, nejméně tři dny.

Práce na bojové výstroji druhé generace Ratnik, již se zúčastnilo téměř 80 podniků (v čele s CNIItočmašem), probíhala asi čtyři roky.  Komplet Ratnik, v němž byly uplatněny nejnovější hi-tech projekty, který se vyznačuje modulovým sestavením a je přizpůsoben provozu v různých podmínkách ve dne v noci, byl v roce 2014 zařazen do výzbroje.

Ratnik se neustále zdokonaluje a do roku 2025 hodlají ruští inženýři navrhnout novou generaci výstroje, která dostane název Sotnik. Bude to analog předchozího modelu, který dostane nové speciální zabarvení a možnost instalace výzvědných mikrodronů.

Zdroj: 1

loading...