Putin: Na lidská práva si jen hrajete, co Guantánamo a vězení CIA?

single-image

Prezidenti Putin a Biden označili toto setkání v Ženevě za „konstruktivní“, ruský a americký velvyslanec se vrátí na svá místa. (Foto: Youtube)

Docela krátké prohlášení je následující:

My, prezident Spojených států amerických Joseph R. Biden a prezident Ruské federace Vladimir Putin, připomínáme, že USA a Rusko prokázaly, že i v obdobích napětí jsou schopny dosáhnout pokroku v našich společných cílech: zajištění předvídatelnosti ve strategické sféře, snížení rizika ozbrojených konfliktů a hrozby jaderné války.
Nedávné rozšíření Nové smlouvy START je příkladem našeho závazku ke kontrole jaderných zbraní. Dnes znovu potvrzujeme zásadu, že jadernou válku nelze vyhrát a nikdy k ní nesmí dojít.

„V souladu s těmito cíli se USA a Rusko v blízké budoucnosti společně pustí do integrovaného dvoustranného dialogu o strategické stabilitě, který bude záměrný a robustní. Prostřednictvím tohoto dialogu se snažíme položit základy pro budoucí kontrolu zbraní a opatření ke snížení rizik.“

Po schůzce uspořádal ruský prezident Vladimir Putin tiskovou konferenci a zodpověděl otázky. Níže uvádíme několik důležitých bodů:

Když se Putina zeptali na kybernetické útoky, které údajně pocházejí z Ruska, prozradil informace, které podle něj nejsou široké veřejnosti známy.

„Z amerických zdrojů vyplývá, že největší počet kybernetických útoků na světě se provádí z kyberprostoru Spojených států. Kanada je na druhém místě. Pak existují dvě latinskoamerické země. A pak Velká Británie. A pak přichází Rusko na tento seznam zemí, z jejichž kyberprostoru dochází k největšímu počtu kybernetických útoků různých aktérů.“

Jak prezident poznamenal, s Bidenem souhlasili se zahájením konzultací o kybernetické bezpečnosti. Podle Putina Rusko v roce 2020 obdrželo od USA deset žádostí o hackerské útoky a na všechny odpovědělo. Washington zase v loňském roce nereagoval na žádné ze 45 relevantních dotazů Moskvy.

Vladimir Putin  je přesvědčen, že Rusko a USA mohou a měly by v Arktidě spolupracovat, diskutovali účastníci summitu o této otázce podrobně v širokém formátu.

Putin zároveň zdůraznil, že prohlášení americké strany o militarizaci regionu nemají vůbec žádný základ.

„Koneckonců, neděláme nic, co by nebylo v Sovětském svazu, obnovujeme ztracenou infrastrukturu, ta byla úplně zničena. Ano, děláme to na moderní úrovni. Vojenská i hraniční infrastruktura a co tam nebylo – infrastruktura související s ochranou přírody. Jsme tam a vytváříme vhodnou základnu pro ministerstvo pro mimořádné situace s ohledem na možnost záchrany lidí na moři, pokud na to přijde, nedej bože. Nebo ochrana životního prostředí. “

Putin novinářům řekl, že poté, co prezident Biden o něm učinil ostrá prohlášení, když telefonovali.

„Prezident Biden mi zavolal, vysvětlili jsme si, tato vysvětlení mě uspokojila,  nabídl mi setkání – toto je jeho iniciativa, setkali jsme se.“ <…> Za všechno, co se v našich zemích stane, tak či onak, je odpovědné politické vedení a první <…> Vezměte Afghánistán. 120 lidí tam bylo zabito jednou ranou, svatba byla zničena. Řekněme, že je to chyba, to se také stává. Ale střelby z dronů nebo vrtulníků jasně do civilních osob v Iráku – co to je? Kdo je za to odpovědný? odpovědnost? Kdo je vrah?“

Když mluvíme o situaci na Ukrajině, Putin poznamenal, že Rusko má pouze jednu povinnost – provádění Minských dohod. Připomněl, že v listopadu 2020 Kyjev představil své plány na provádění těchto dohod.

„Co nabídla Ukrajina? Nabízela jako první krok k návratu ukrajinských ozbrojených sil na místa trvalého nasazení. Co to znamená? To znamená, že ukrajinské jednotky musí vstoupit na Donbas, to je první bod. Zadruhé navrhli v této části uzavřít hranici mezi Ruskem a Ukrajinou. A třetí je uspořádání voleb tři měsíce po těchto dvou krocích.

V odpovědi na otázku novinářů o uvěznění Alexeji Navalném Putin připomněl, že když byl podmíněně odsouzen, nekontroloval se po propuštění z německé nemocnice.

Nezjistil se, ignoroval požadavek zákona, byl zařazen na seznam hledaných. Věděl o tom a přišel. Vycházím ze skutečnosti, že chtěl být záměrně zadržen. Dělal si, co chtěl, takže o čem tady můžete mluvit.“

„Na lidská práva si jen hrajete, co Guantánamo a vězení CIA?“ dodal Putin k otázce novináře o dodržování lidských práv v Rusku.

A konečně, o pokusech USA ovládnout Rusko:

„USA označily Rusko za svého nepřítele a protivníka. Kongres to udělal v roce 2017, v právních předpisech Spojených států byla přijata ustanovení, že USA musí dodržovat pravidla a řád demokratické správy věcí veřejných v naší zemi a podporovat politické organizace. To je v americkém právu. Položme si nyní otázku: pokud je Rusko nepřítelem, jaké organizace bude Amerika v Rusku podporovat? Myslím, že ne ty, kteří Rusko posilují, ale ti, kteří ho brzdí. To je cíl Spojených států, deklarovaný veřejně.“

Zdroj: 1

loading...