Připomínáme z minulosti: Ukrajina chtěla násilím přinutit k přistání vrtulník s Janukovyčem

single-image

Na pozadí diskuse o akci Běloruska, kdy bylo donuceno k přistání letadlo společnosti Ryanair se objevily připomínky několika podobných příběhů. (Foto: Youtube)

Web Prvnizpravy.cz připomněl akci s letadlem bolivijského prezidenta Moralesem při jeho cestě z Moskvy v roce 2013 . Američané dali tehdy několika evropským státům pokyn, že Moralesovo letadlo musí sundat, neboť na palubě se prý nachází Edward Snowden. Francie a Portugalsko uzavřely svůj vzdušný prostor pro letadlo bolivijského prezidenta a letadlo muselo přistát ve Vídni. Samozřejmě, že Edward Snowden na palubě letadla nebyl.

V červenci 2017 při cestě na summit G20 v Hamburku letadlo s ruským prezidentem Putinem si udělalo „zajížďku“ 500 kilometrů, aby se vyhnulo vzdušným prostorům států NATO.

Na Ukrajině v roce 2014 pod hrozbou použití zbraní se pokusili vojenští dispečeři donutit k přistání vrtulník s prezidentem s Viktorem Janukovyčem na palubě, napsal o tom na facebooku Vitaly Serdyuk.

„Dovolte mi, abych vám připomněl, že Ukrajina již má podobnou praxi. Precedens ze dne 22. února 2014, kdy na příkaz Turčynova pohrozil dispečer letového provozu použitím bojových letadel ke změně letového plánu dvou vrtulníků, z nichž jeden nesl prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče …. Prezidente, máte rozkaz vrátit se do Charkova. V případě neposlušnosti bude zahájena palba zabíjení,“ napsal právník.

Podle něj v tomto případě byla porušena jak ústava Ukrajiny, tak právní předpisy o postavení prezidenta. Generální prokuratura však raději mlčí o výsledcích vyšetřování trestního řízení týkajícího se pokusu o zabití prezidenta Ukrajiny.

Zdroj: 1, 2

loading...