Politické divadlo. Ministerstvo školství pobouřila iniciativa Kisky a jeho strany

single-image

Strana Za lidi odevzdala na podatelnu slovenského ministerstva školství fotoalbum s názvem „Shnilé slovenské internáty“. S takovými informacemi přišel portál Topky.sk.

V materiálu se poznamenává, že rezort to vnímá jako politické divadlo.

Podle komentáře Ministerstva školství, vědy, výzkumu a sportu SR (MŠVVaŠ SR) jsou vysokoškolské koleje od roku 2002 ve vlastnictví veřejných vysokých škol.

Ty jsou podle ministerstva odpovědné za jejich stav i provoz. Rezort rovněž zdůraznil, že se podařilo získat dotaci 50 milionů eur určených na rekonstrukci vysokoškolských kolejí.

Fotoalbum, které měla strana Za lidi předat ministryni školství Martině Lubyové (SNS), vytvořili studenti. Ti straně zaslali fotografie svého ubytování. Album nakonec strana ministryni do vlastních rukou nepředala.

Na Facebooku Kiskovy strany zní něco jiného.

„Dnes jsme společně se zástupci studentů předali paní ministryni Lubyové fotoalbum slovenských kolejí. Většina kolejí na Slovensku je v dezolátním stavu a mnozí studenti žijí v nevyhovujících, přímo až zdraví škodlivých podmínkách. Téma rekonstrukce kolejí je aktuální již velmi dlouho. Je třeba si však uvědomit, že například peníze navíc za předražený stadion by aktuální situaci určitě pomohli. Za stav kolejí je odpovědná strana SNS, která namísto podpory studentů řešila pochybné tendry za stovky miliony eur,“ stojí v příspěvku Kiskova hnutí.

Ve zmíněném článku serveru Topky je uvedeno, že tiskový odbor MŠVVaŠ SR uvedl, že strana si nedohodla s ministryní termín schůzky.

Skandální video a nákup pozemků

Nedávno Andrej Kiska narazil na problém, který ovlivnil jeho image v zemi.

Bývalý šéf popradského podsvětí Milan Reichel prohlásil, že si od něj Andrej Kiska kupoval pozemky. Minulý týden se na internetu objevilo video, kde Reichel spolu s podnikatelem Michalem Šuligou mluví o tom, že Kiska věděl o tom, že kupoval kradené pozemky.

Zveřejněné video údajně usvědčuje bývalého prezidenta a nynějšího šéfa strany Za lidi Andreje Kisku, že si před více než 20 lety vědomě kupoval kradené pozemky. Sám exprezident tuto skutečnost popřel a uvedl, že Reichela nezná a nikdy si od něj nic nekupoval. Pozemky si údajně koupil na základě inzerátu od Šuligovy firmy StavRea s.r.o.

Reichel ale tvrdí, že to byl on, kdo přes Šuliga pozemky Kiskovi prodal. Potvrdil však, že osobně Kisku nezná.

Bývalý šéf popradského podsvětí trvá na tom, že pozemky, které Kiskovi prodal, nebyly kradené. Dle jeho slov proběhl i další obchod, se kterým už ale neměl nic společného.

O tom, že Kiska údajně věděl o koupi kradených pozemků, se měl dozvědět od Šuligy na inkriminovaném videu. Již dříve Reichel potvrdil jeho autentičnost a uvedl, že vzniklo během loňských vánočních svátků. Kdo ho ale natočil, neví.

Stanovisko Kisky

Podle Kisky se jedná o pomstu šéfa vládní strany Směr-SD Roberta Fica, kterého v době svého působení na prezidentském úřadě odmítl jmenovat předsedou Ústavního soudu SR. Dále tvrdí, že se Fico takto snaží poškodit svého hlavního soupeře v parlamentních volbách, které se budou konat již 29. února.

„Je to primitivní video, dvou velmi špatných a nedůvěryhodných herců, které vyšetřuje policie za různé podvody. Oba mluví podle zjevně předpřipraveného scénáře a je to až tragikomické,“ napsal Kiska na svůj Facebook.

Reichel ale popřel, že by měl dnes problémy se zákonem a že by ho vyšetřovala policie.

Kvůli záznamu Kiska podal trestní oznámení za křivé obvinění. V pátek trestní oznámení podal i volební lídr strany Vlast a bývalý ministr spravedlnosti Štefan Harabin. Ten obvinil Kisku z toho, že byl šéfem pozemkové mafie.

„Pan Kiska kradl pozemky obyčejným lidem. To je něco strašného a takový člověk byl v úřadě prezidenta republiky,“ řekl Harabin novinářům.

Zdroj: 1

loading...