Peking musí USA udeřit tak silně, aby si bolest dlouho pamatovaly, burcují čínská média

single-image

Čínský vládní deník Global Times vyšel s editorialem, ve kterém tvrdí, že Bílý dům „zcela pozbyl chápání reality“ a Peking musí Ameriku „udeřit tak silně, aby se jim bolest zaryla do paměti“. Článek tak reaguje na Trumpovu hrozbu o uvalení nových cel.

Čínská média varují před odvetou Pekingu na americká protekcionistická opatření. „Pokud USA tvrdí, že zaplatí jakoukoliv cenu, tak se na ně musí tvrdě zaútočit,“ napsala v sobotu vládní agentura Sin-chua.

Minulou středu Čína uvalila cla v hodnotě 3 miliard dolarů na dodávky amerického ovoce, ořechů, vína a vepřového. Stalo se tak pouze několik hodin poté, co Spojené státy uvalily cla na 1 300 položek čínského exportu, které zahrnují průmyslové, dopravní a lékařské zboží.

Trumpova administrativa však hrozí odstartováním nového kola v obchodní válce mezi dvěma ekonomickými supervelmocemi, když oznámila, že zvažuje uvalení dalších cel na čínské výrobky v hodnotě 100 miliard dolarů. Peking již varoval před „nelítostným protiúderem“ nových obchodních protiopatření.

Jak upozorňuje South China Morning Post, čínská média se tvrdě postavila za svou zemi, kterou líčí jako oběť agresivní Ameriky a jejích nelegitimních unilaterálních akcí. Žen-min ž‘-pao (Lidový deník) v editorialu tvrdí, že Bílý dům „zcela pozbyl chápání reality“.

„Čína si je vědoma, že teď jedinou možností je udeřit USA tak silně, aby se jim bolest zapsala do paměti,“ napsal v pátek čínský deník ve své anglické verzi.

loading...