Nizozemská strana se ptá Zelenského: Odkud jste vzal svých 850 milionů dolarů?

single-image

Ukrajina byla před časem vyhodnocena jako jedna z nejzkorumpovanějších zemí – a to nejen v Evropě, kde jasně v tomto ohledu vede. EU náhle nevadí nedemokratická vláda, zákaz opozice a korupční skandály, aby tuto zemi prolezlou korupcí tento stejně zkorumpovaný spolek přijal do svých řad. (Foto: Wikimedia)

O loutce USA a oligarchy Kolomojského – komikovi Zelenském – se pak také dají najít ověřené informace, které jen potvrzují, že jeho adorace ze strany mnoha západních politiků je zcela neoprávněná. Na druhou stranu to lze chápat i ve stylu přísloví „vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá.“

Od ruské invaze na Ukrajinu se nikdo nezajímá o Zelenského obrovské soukromé jmění, které bylo zveřejněno v rámci „Pandora Papers“. Nyní se nizozemská strana „Fórum pro demokracii“ na jeho pofiderním způsobem získané jmění veřejně zeptala.

Ještě před několika měsíci byl komik, hrající svým přirozením na piano a prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenský kontroverzní osobou. Na jedné straně je Zelenský považován za loutku oligarchy Kolomojského, na druhé straně podle „Pandora Papers“ vydělal obrovské sumy soukromého majetku, který si střádá v zahraničí v daňových rájích, což zahrnuje i luxusní vily.

V únoru 2021 „Süddeutsche Zeitung“ publikoval názorový článek s názvem „Zkorumpovaný jako vždy„, ve kterém byla ukrajinská hlava státu ostře kritizována. Autor Florian Hassel suše uvádí: „Kdyby na Ukrajině nebyly ukradeny miliardy, země by nepotřebovala miliardy úvěrů od Západu.“ No, před více než rokem se ještě mohlo psát o Ukrajině i kriticky. Dnes by podobný článek na německém (ani jiném západním) mainstreamu neprošel.

Ani Federální agentura pro občanské vzdělávání (BpB) si nenechala ujít příležitost podat zprávu o všech skandálech současného prezidenta Ukrajiny. Desítky milionů dolarů byly vyplaceny ve prospěch Zelenského, jeho ženy a tří jeho přátel. Celkově velmi neprůhledná síť, která sloužila osobnímu obohacení zúčastněných lidí. Nizozemská politická strana se nyní veřejně zajímá o osobní finance ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

„Zelenský má značné jmění: podle různých odhadů činí jeho majetek kolem 850 milionů dolarů. Většinu peněz nashromáždil poté, co se ujal úřadu prezidenta. Odkud jeho finance pocházejí? A co je důležitější, kam jdou?“ Na to se ptalo Fórum pro demokracii v pondělí v příspěvcích na svých účtech Twitter a Telegram.

Nizozemská národně konzervativní a euroskeptická strana minulý měsíc bojkotovala Zelenského projev v nizozemském parlamentu a označila ho za porušení téměř dvě století staré demokratické tradice, která zahraničním vůdcům zakazuje promlouvat ke Sněmovně reprezentantů. Strana také vyjádřila znepokojení nad Zelenského zákazem politických stran, včetně hlavní opoziční strany a uzavřením disidentských televizních stanic.

Než se Zelenský v roce 2019 stal prezidentem, spoluvlastnil televizní zábavní společnost Kvartal 95, kterou spoluzaložil v roce 2003. Minulý týden Volodymyr Landa, zástupce šéfredaktora Forbes Ukraine, uvedl, že společnost vydělává asi 20 až 30 milionů dolarů ročně, přičemž Zelenskyj vlastní 25% podíl.

Před volbami v roce 2019 získala Zelenského rodina také 25% podíl v Maltex Multicapital Corp, společnosti sídlící v daňovém ráji na Britských Panenských ostrovech, podle Organized Crime and Corruption Reporting Project. Zelenský po volbách zdůraznil, že se vzdal svého podílu ve společnosti a od roku 2018 nezmínil společnost v žádném ze svých daňových přiznání.

V říjnu 2021 však OCCRP oznámila, že prezident, jeho rodina a členové jeho vnitřního kruhu mají stále podíl v Maltexu a provozují celou síť offshore firem, z nichž nejméně dvě byly použity k nákupu nemovitostí v Londýně poblíž slavné 221B Baker Street a Houses of Parliament. Tolik k tomu, že Zelenský se už údajně neobohacuje….

Zdroj: pravyprostor.net

loading...