Neznámá ponorka se objevila poblíž plynovodu Nord Stream 2

single-image

Společnost Nord Stream 2 AG, provozní společnost pro stavbu plynovodu Nord Stream 2, ohlásila provokaci válečných lodí a civilních plavidel v bezpečnostní oblasti projektu. (Foto: Flickr)

Podle ředitele pobočky společnosti mohou takové nepřátelské akce vést k poškození plynovodu.

„Mluvíme o zjevně plánovaných a připravených provokacích, a to jak s využitím rybářských plavidel, tak válečných lodí, ponorek a letadel, aby se zabránilo realizaci ekonomického projektu. Toto je možná první a bezprecedentní případ tohoto druhu v historii, “ uvádí se v prohlášení

28. března se na povrchu v bezpečnostní zóně potrubí „Fortuna“ ve vzdálenosti menší než jedna míle objevila neidentifikovaná ponorka, zatímco pro projekt Nord Stream 2 byla vytvořena 1,5 mílová bezpečnostní zóna.

Vzhledem k tomu, že kotevní linie Fortuny jsou vzdáleny více než jednu míli, mohly by akce ponorky deaktivovat celý systém kotvení člunu a vést k náhodnému poškození potrubí.“

V blízkosti technických plavidel provádějících stavbu potrubí neustále projíždějí válečné lodě cizích států a u polského protiponorkového letadla PZL-Mielec М-28В1 Rbi je také pravidelně pozorováno v malé nadmořské výšce a na krátkou vzdálenost.

Uprostřed obvinění z provokací se online objevilo video, které údajně ukazuje polskou loď, která vrazila do zásobovací lodi pro Nord Stream 2. Nebyly poskytnuty žádné přesné informace o čase a místě, kde bylo toto video natočeno.

Výstavba Nord Stream 2 je pod tlakem Spojených států, Polska a pobaltských států. Washington tvrdí, že plynovod představuje hrozbu pro energetickou bezpečnost Evropy a jeho cílem je dobýt evropské trhy s americkým břidlicovým plynem. Poté, co USA uvalily řadu sankcí na společnosti podílející se na výstavbě ropovodu, USA spolu s Polskem prokazují, že jsou ochotné uchýlit se k vojenským metodám. Zoufalství USA je evidentní, protože se jim podařilo pouze zpomalit projekt plynovodu, ale nezastavit ho. Berlín neustále prosazuje svůj závazek k Nord Stream 2 a projekt by měl být dokončen letos, protože práce jsou dokončeny na 90–92%.

Zdroj: 1


loading...