Německý politolog označil Putinův článek za ruku podanou Západu. Je tomu skutečně tak?

single-image

Článek prezidenta RF Vladimira Putina bude mylně interpretován na Západě. Budou ho pokládat za konfrontační, zatímco ve skutečnosti ruský předák podává svým mezinárodním partnerům ruku, prohlásil v rozhovoru pro Sputnik německý politolog Alexander Rahr. (Foto: Kremlin)

Putin napsal článek o 2. světové válce. Má titulek Faktická ponaučení ze 75. výročí vítězství ve 2. světové válce. Putin mj. píše, že pokusy o revizi výsledků světové války, které vidíme dnes na Západě, ohrožují zásady mírového rozvoje.

„Tento článek budou bohužel pokládat na Západě za konfrontační a obviní Rusko ze záměru přepsat dějiny a přehodnotit pakt Molotov-Ribbentrop ve vlastním zájmu. Pravda spočívá ale v tom, že Putinův článek nabízí jiný pohled a dává důvody k diskusi mezi historiky, obsahuje nová a velmi důležitá historická fakta z těžkých let 1938 a 1939,“ řekl Rahr.

„Myslím si, že tento článek je rukou, kterou podává Rusko Západu s tím, abychom nesklouzávali k propagandě, pokud jde o dějiny 2. světové války, ale na základě faktů a nově zveřejněných dokumentů z té doby vedli dialog, který by vedl k realistickému a správnému chápání událostí,“ dodal.

Podle slov odborníka je dnes na Západě „zapomenuta nebo už není populární historická skutečnost, že Velká Británie, Francie a Polsko nejdříve úzce spolupracovaly s Hitlerem při rozdělení Československa a anšlusu Rakouska“. V této souvislosti usiluje Moskva o to, aby „se dějiny nevyužívaly jako zbraně proti ní, mj. k odůvodnění rozšiřování NATO na východ“ s ohledem na skutečnost, že se Rusko dnes bere na Západě jako nástupce SSSR.

Rahr zdůraznil, že „historický diskurs nebo dialog je nyní mimořádně důležitý, je důležitější než v minulých letech“ a že má probíhat „na základě faktů, a nikoli domněnek či propagandy, aby byly vyjasněny pokud možno skutečné dějiny 20. století“.

„Politický návrh obsažený v Putinově článku je konec konců velmi důležitý – je třeba vynaložit veškeré úsilí k tomu, abychom překonali nový chaos v mezinárodních vztazích. Monopolární svět se stává multipolárním, a Západ a stálí členové RB OSN si mají dobře představovat, jak mohou kolektivním úsilím zajistit stabilitu nového světového pořádku,“ řekl Rahr.

Ruské úřady nejednou prohlásily, že se některé evropské země snaží přepisovat dějiny. Prezident RF nejednou podotkl, že Rusko musí zajistit zachování pravdy o 2. světové válce a čelit pokusům o falzifikaci jejích dějin. 

Zdroj: 1

loading...