Jeptiška posedlá ďáblem napsala tajemný vzkaz. Nyní jej vědci po 340 letech rozluštili

single-image

Z roku 1676 pochází list, který napsala jeptiška údajně posedlá ďáblem. Teprve po více jak 340 letech ho vědci díky dešifrovacímu softwaru rozluštili.

Isabella Tomasi (1645-1690) byla vychována v silně náboženské italské rodině. Její přijetí do benediktinského klášteru Palma di Montechiaro bylo tedy logickým vyústěním. Zde dostala řeholní jméno Maria Crocifissa della Concezione. Samotní kněží byli udivení její svatostí a křesťanskou láskou. V roce 1672 se jí prý zjevila Panna Marie Bolestná. O čtyři roky později se probudila s rukou špinavou od inkoustu a vedle ní ležel popsaný list. Písmo nebylo možné rozluštit a Maria ho označila jako dílo Ďábla, který ji tak chtěl zlákat na cestu zla. Odborníci se přes tři sta let domnívali, že sestra použila jazyk, který si sama vymyslela. Žádný dešifrátor ho ale nebyl schopný rozluštit. Tedy až do loňského roku.

Badatelé ze sicilského muzea Ludum použili software, který se používá k rozšifrování kódů v hlubokém webu. Ten odhalil, že text jeptišky kombinuje mix run, arabské, řecké a latinské starověké abecedy.

List, který Maria Crocifissa napsala 11. září 1676

„Abychom lokalizovali samohlásky, zkoumali jsme opakování slabik a symbolů. Mysleli jsme, že objevíme aspoň pár slov, která budou dávat smysl. Jeptiška ale velmi dobře ovládala jazyky a vzkaz byl více kompletní, než jsme očekávali,“ sdělil Daniele Abate, ředitel italského muzea.

I tak se ale jedná o neuspořádaný a těžce pochopitelný text. Vědci odhalili části přirovnávající Svatou trojici ke zbytečné „přítěži“. V listu se také píše, že „Bůh si myslí, že může osvobodit smrtelníky. (…) Systém pro nikoho nepracuje. (…) Možná teď, Styx (řeka v podsvětí, pozn. autorky) je jistý“.

Po dešifrování dopisu se vědci přiklánějí k teorii, že Maria Crocifissa nebyla posedlá ďáblem, jak si to tehdejší primitivní společnost vysvětlovala, ale jednoduše trpěla schizofrenií nebo bipolární poruchou.

„Obraz ďábla je u těchto nemocí často přítomný. Z historických pramenů jsme se dozvěděli, že sestra každou noc křičela ze spaní a proti ďáblu bojovala,“ uzavírá Abate.

loading...