Farmaceutická lobby již připravuje vakcíny na další globální „pandemii“

single-image

Nyní, když Pfizer a Moderna předvedly, jak výnosný může být obchod s vakcínami během globální pandemie, farmaceutické společnosti po celém světě spěchají, aby se připravily buď na oživení mutantního COVID-19, nebo možná na nějaký nový virus, jak připouští doktor Anthony Fauci a další. (Foto: Flickr)

Agentura Bloomberg ve své zprávě poukázala na úsilí společnosti GlaxoSmithKline, která investuje do svého obchodu s vakcínami, aby se dostala před další pandemii a zároveň pokračovala ve vývoji další generace vakcín proti COVID-19 (jelikož její mezinárodní výrobní kapacity by jí mohly pomoci při zásobování rozvojového světa).

Je to jen poslední známka toho, že podpora prezidenta Bidena návrhu WTO na upuštění od ochrany duševního vlastnictví u vakcín na COVID je většinou jen naoko a že farmaceutický průmysl udělá vše, co je v jeho (značné) moci, aby to zastavil.

A co víc, GSK podle šéfa společnosti pro vakcíny Rogera Connora jedná s britskou vládou o tom, že vedle výroby uvede na pevninu i další možnosti vývoje a výzkumu vakcín. Tyto laboratoře budou vybaveny „vakcinačními technologiemi pro boj se smrtícími viry budoucnosti,“ řekl v rozhovoru. V současné době sídlí hlavní vakcinační centra společnosti Glaxo pro výzkum a vývoj v Belgii, Itálii a USA.

„Až každá vláda provede hodnocení po akci z této pandemie, začne přemýšlet o výrobě za svými hranicemi, nebo alespoň ve svém regionu,“ řekl Connor. Chceme „vytvořit v zemi výrobní a vývojovou schopnost vakcín pro budoucnost“.

GSK a její podporovatelé hedgeových fondů, mezi něž patří Elliott Management Paula Singera, se v příštím roce chystají odštěpit divizi firmy pro zdraví spotřebitelů a opustit její biofarmaceutické a vakcinační zbraně, tedy podniky, které Connor označuje za „korunní klenoty“ společnosti.

Ať už bude příští pandemií ptačí chřipka, nebo ebola, Connor s GSK budou připraveni: „Máme jednu z nejširší škály technologických platforem ze všech vakcinačních společností,“ řekl. Abychom se připravili na budoucí pandemii, „musíte mít výplň, musíte mít objem, musíte mít technologickou volbu, musíte mít motor pro výzkum a vývoj, který se velmi dobře napojí na akademickou půdu, na vládní monitoring vývoje virů a GSK přináší všechny tyto věci.“

Nejlepším scénářem pro GSK by samozřejmě bylo, že její současné zkoušky vakcín proti COVID povedou ke schválení do konce roku, což by jí poskytlo dostatek času na proniknutí na masivní mezinárodní trh pro příští generaci vakcín, což by vyžadovalo návrh na upuštění od IP, aby vakcíny neprošly.

GSK a její partner Sanofi plánují v nadcházejících týdnech zahájit pokročilé testy s více než 37 tisíci lidmi, a to s několika formami vakcíny, aby se lépe chránila proti variantám, které se poprvé objevily v Jihoafrické republice a Indii. Studie budou probíhat převážně mimo USA a zaměří se na geografie s vyšší mírou infekce, aby „měly všechny šance na úspěch procesu,“ řekl Connor.

„Ano, jsou i další, kteří na Covidu v krátké době vydělávají víc,“ řekl Connor. „Když se však podíváme na celkové portfolio, inovace a současná aktiva, která máme, domníváme se, že je silnější než u kohokoli jiného a v současnosti mírně nedoceněná.“

Ještě před COVIDem příjmy společnosti z očkovacích látek rostly, když se během čtyř let vyšplhaly na 50%. Vakcína proti pásovému oparu Shingrix je jedním z největších produktů společnosti a Connor říká, že se připravují další trháky, včetně jejích očkování proti respiračnímu syncyciálnímu viru pro starší dospělé a těhotné matky, a to jak v pokročilých testech.

loading...