„Dva milimetry od války.“ Blaha ostře zareagoval na rozhodnutí Bank of England vůči Venezuele

Slovenský poslanec za Směr-SD Ľuboš Blaha okomentoval rozhodnutí Bank of England uznat za legitimního prezidenta Venezuely opozičníka Juana Guaidóa a zakázat skutečnému prezidentovi země Nicolási Madurovi přístup ke zlatu v hodnotě 1 miliardy dolarů. Jde o obyčejnou loupež, která má však nedozírné důsledky pro svět, píše politik. (Foto: Flickr)

Dle Blahy rozhodnutí Bank of England znehodnocuje Chartu OSN a staví malé národy do pozice kolonií bohatších západních mocností. V této souvislosti poslanec připomíná iniciativu předsedy strany Směr-SD Roberta Fica získat z Bank of England slovenské zlato.

„Jaké existují ve světě garance národní suverenity, když vám západní banky mohou odmítnout vydat vaše národní úspory? Oni mohou vyhladovět celý národ – dnes Venezuela, zítra jiný stát. A jednoho dne Slovensko – pokud nebudeme poslouchat. Vítejte ve svobodě a demokracii,“ píše Blaha na Facebooku.

Dále politik udeřil na zahraniční politiku Velké Británie a zároveň se odkazoval na koloniální minulost země. „Kvůli britskému imperialismu umíraly miliony,“ uvedl.

„Zlato patří Venezuele, tečka. A Británie ho ukradla. Toto je dva milimetry od vyhlášení války. V poválečné éře se jedná o jedno z nejotřesnějších porušení mezinárodního práva a (ministr zahraničí, pozn. red.) Korčok je zticha. Korčokovi a (premiérovi, pozn. red.) Matovičovi je zjevně jedno, že tímto se i sama existence Slovenské republiky stává nejistou – vždyť nikdy nevíme, jak rozhodnou v Londýně či Washingtonu,“ sdělil.

Malé sáty z hlediska Blahy potřebují pro přežití mezinárodní právo a úctu k svrchovanosti národů. K tomu dodává, že Slovensko by mělo okamžitě sebrat z Británie své zlato „než ho ukradnou jako Venezuele“ a protestovat proti porušení principu národní suverenity.  

„Když jiným berou svobodu a jsme zticha, tak i jiní budou zicha, když budou brát svobodu nám (…) Pane ministře Korčoku, vzpamatujte se, ukažte, že máte v sobě alespoň špetku vlastenectví a jednejte!“ uzavřel svůj příspěvek Blaha. 

Zdroj: 1

loading...