Donbas: Ukrajinská armáda střílí na drony OBSE a jednoho sestřeluje

single-image

Ukrajinská armáda střílela na monitorující drony mise OBSE na několika místech v přední linii na Donbasu, přičemž úspěšně sestřelila jeden na jihu poblíž Širokine.

Ukrajinská armáda palbu proti dronům OBSE začala ráno 14. ledna poblíž Jasinuvata.

„Vojáci z 1. mechanizovaného praporu 72.brigády začali střelbu s lehkými zbraněmi, včetně kulometů velké ráže, na  drony OBSE, kteří kontrolovali dodržování Minských dohod poblíž lokality Verchnetoretskoje,  “uvedlo velitelství Lidových milicí DPR (Doněcká lidová republika).

Podle informací bylo v oblasti odkud bylo stříleno, pět pěchotních bojových vozidel typu BMP a dva obrněné transportéry. Jejich přítomnost, v rozporu s Minskými dohodami a dalšími opatřeními ke kontrole příměří, by mohla vysvětlit, proč se ukrajinská armáda snažila zabránit tomuto dronu OBSE vykonávat svou práci.

Ukrajinská armáda se pravidelně snaží zabránit dronům OBSE v zaznamenávání porušování pravidel, aby mohla i nadále veřejně obhajovat, že respektuje dosažené dohody.

Později v ten samý den vojáci 36. námořního sboru spustili palbu na pozorovatelské mise OBSE, v blízkosti obce Širokine, jižně od DPR .

„V oblasti odpovědnosti 501. Námořního praporu 36.brigády FAU, u obce Širokine ukrajinské vojska zahájila palbu s ručními palnými zbraněmi na drony mise OBSE, což mělo za následek sestřelení jednoho dronu mise , “informovala lidová milice DPR.

Lidová milice DPR uvedla, že Ukrajině bylo předem oznámeno, že nad oblastí poletí dron OBSE. Skutečnost, že dron byl zničen, je proto  podle domobrany „dalším důkazem plánované provokace proti leteckým monitorovacím systémům mise“.

Tyto výstřely ukrajinské armády proti dronům OBSE nejsou ojedinělé. V únoru 2019 sestřelila ukrajinská armáda dron OBSE poblíž LPR (Luganská lidová republika).

V červnu 2020 ukrajinská armáda zničila několik sledovacích kamer OBSE a sestřelila jeden z jejich dronů . Nedávno, 13. ledna 2021, vystřelila ukrajinská armáda na dron OBSE poblíž vesnice Talakovka, ale sestřelit ho nedokázala.

Lidové milice DPR odsoudily ukrajinskou armádu střílející proti dronům OBSE jako nepřijatelné a vyzvaly pozorovatele monitorovací mise, aby to všechno důkladně prošetřili.

Zdroj: 1

loading...