Dánsko zrušilo poplatky veřejnoprávním médiím a kdy to bude u nás?

single-image

Dánsko ruší vysílací poplatky a v budoucnu bude financováno veřejnoprávní vysílání prostřednictvím daní. Rozpočet Dánské rozhlasové společnosti (DR) by měl být snížen o jednu pětinu.

Pokud jde o financování veřejnoprávního vysílání tak se v Dánsku nebude zavádět žádná nová daň.

„Nakonec všichni Dánové ušetří peníze díky novému způsobu financování veřejnoprávních médií,“ řekl Kristian Jensen, dánský ministr financí.

Dánsko není jedinou zemí, kde se diskutuje o financování veřejnoprávního vysílání. Koncem února se občané Švýcarska  rozhodli v referendu proti zrušení poplatku za veřejnoprávní vysílání.

Německý vysílací poplatek, který je určen od roku 2013 bez ohledu na počet přístrojů pro každou domácnost, je opakovaně kritizován.

Předseda společnosti ARD Ulrich Wilhelm však považuje za nezbytné, aby v Německu došlo k navýšení vysílacího příspěvku. „Nabídka založená na hodnotách při zachování kvality nemůže být zachována po mnoho let bez úpravy ceny,“ řekl novinářům Ulrich Wilhelm.  Pokud by příspěvek na vysílání zůstal na úrovni 17,50 EUR měsíčně, ARD, ZDF a Deutschlandradio by musely „hlouběji omezit své programy“.

U nás se také vedou diskuse o zrušení poplatků veřejnoprávním médiím. Jejich zastánci tvrdí, že zrušením poplatků dojde de facto k zestátnění televize a diváci budou připraveni o hodnotné pořady a vyvážené zpravodajství veřejnoprávní televize. Naopak odpůrci poplatků nechtějí platit za něco co si neobjednali a už vůbec ne za jednostranné zpravodajství. A co poslední televizní ředitel? Ten je opatrný a tvrdí, že poplatky není potřeba zvyšovat…

Na Slovensku byly vysílací poplatky zrušeny a státní příspěvek je závislý na velikosti slovenského HDP.

Zdroj: 1

loading...