Dánsko: Bývalá ministryně pro imigraci čelí obžalobě za snahu chránit nezletilé dívky před sňatky dětí

single-image

Inger Støjbergová, bývalá dánská ministryně pro přistěhovalectví a zástupkyně šéfa liberálně-konzervativní strany Venstre, čelí obžalobě ze strany zákonodárného sboru poté, co tento krok podpořila většina napříč stranami (včetně jejích kolegů z Venstre), uvedl dánský rozhlas. (Foto: Youtube)

Proces obžaloby je zvláštní soud, který soudí ministry a úředníky obviněné z nezákonného výkonu jejich povinností.

Důvodem obžaloby je její rozhodnutí z roku 2016 násilně oddělit všechny sezdané žadatele o azyl bez individuálního posouzení případu, pokud byl jeden z partnerů mladší 18 let.

Tento rozkaz byl shledán nezákonným, o čemž byla údajně informována.

Zvláštní komise pověřená prověřením situace byla vůči Støjbergové velmi kritická a dospěla k závěru, že nejenže překročila své povinnosti, ale oklamala i parlament.

Støjbergová na svou obranu uvedla, že chce posílit ochranu nezletilých dívek, takzvaných dětských nevěst v dánských uprchlických ubytovnách.

Všechny strany na levém křídle spolu s pravicovými konzervativci a Liberální aliancí také podporují proces obžaloby. Překvapivě i její vlastní strana Venstre hlasovala pro a v opozici zůstala jen populistická Dánská lidová strana a Nová pravice….

Kromě tvrdé přistěhovalecké politiky je Støjbergová známá svými reklamními triky, které její odpůrci odsuzují jako populistické.

Mimo jiné publikovala protiuprchlické inzeráty v libanonských novinách, zveřejnila fotku oslavy s dortem po přijetí 50. zákona omezujícího přistěhovalectví a schválila zákon umožňující dánským úřadům konfiskovat cenné věci žadatelům o azyl.

Nejnovějším případem, kdy Støjbergová své vrstevníky popudila, bylo, když použila výraz „vysušit bažinu“ spojovaný s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který je v dánské politice velmi nepopulární osobností….

Zdroj: 1

loading...