Dánské ministerstvo zdravotnictví vyvíjí ‚Vakcinační pas‘ COVID-19 s ‚nekonečnými možnostmi‘

single-image

Dánské ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že pracuje na „vakcinačním pasu“ Covid-19, který by byl použit jako důkaz platného očkování proti viru. „Vakcinační pas“ ukáže, zda osoba byla očkována, uvedl deník Jyllands-Posten. (Foto: Pixnio)

Zda budou v určitých případech spojena s očkováním určitá privilegia, není zatím známo. Svaz dánského průmyslu však toto rozhodnutí přivítal a uvedl, že umožní rychlejší otevření ekonomiky, pokud bude možné využít důkaz o očkování k přístupu na akce, jako jsou koncerty nebo určité druhy obchodů.

I když se zatím neví, jaká privilegia budou spojena s budoucím vakcinačním pasem, průmyslníci i politici tento krok vítají.

„Možnosti jsou nekonečné. Přemýšlíme o tom, jak se můžeme vymanit ze společnosti, která se stále více uzavírá. Takovýto pas by mohl být použit pro nejrůznější aktivity, včetně koncertů, soukromých večírků a přístupu do podniků, kde je třeba zajistit, že si Covid-19 nenajde cestu do podnikání, což by způsobilo pozastavení provozu,“ sdělil Michael Svane z Konfederace dánského průmyslu deníku Jyllands-Posten.

„Vakcinační pas“ podpořily opoziční strany zastupující středopravý „modrý blok“, například liberálně-konzervativní strana Venstre a Konzervativci.

Přibližně každý pátý Dán je však k očkování skeptický, zjistil nedávný průzkum Aarhuské univerzity. Pas Covid-19 by mohl podnítit veřejnost k tomu, aby vyhledala očkování, jakmile bude k dispozici, uvedl mluvčí Dánského sdružení praktických lékařů.

„Nejedná se o donucení, ale o určitou formu síly, nátlaku nebo omezení, pokud lidem řeknete, že ztrácejí výsady ve společnosti jako jednotlivci, pokud nedodržují určité zásady očkování,“ řekl deníku Jyllands-Posten Anders Beich, šéf asociace, a připustil, že z lékařského hlediska je vysoká úroveň dodržování očkování žádoucí, protože jeho účinnost závisí na tom, kolik jich očkování podstoupilo.

„Nemůžeme lidi nutit, aby podstoupili léčbu, která by pravděpodobně prospěla jim i společnosti. Normálně bychom neměli možnost donutit někoho, aby šel do nemocnice nebo aby přestal kouřit. V tomto případě mluvíme o infekční chorobě, ale podle našeho názoru musí být před zavedením síly předloženy dobré argumenty, pokud jde o to, aby se lidé nechali očkovat,“ zdůraznil.

Australský dopravce Qantas Airways tento týden uvedl, že hodlá požadovat, aby cestující před nástupem do letadla předložili doklad o očkování proti Covid-19.

Od vypuknutí epidemie zaznamenalo Dánsko 74 722 případů nákazy Covid-19 a 802 souvisejících úmrtí.

Zdroj: 1

loading...