Bulharští uživatelé internetu poprosili Američany, aby „vzkřísili“ Leninovy pomníky

single-image

Velvyslanectví USA v Bulharsku vyjádřilo vděčnost americké nadaci Getty za vyčleněné prostředky na zkoumání Památníku Komunistické strany na hoře Buzludža a na nutnou obnovu výtvarných děl na stěnách. Památník nebyl opravován od chvíle, kdy Bulharsko opustilo socialistický blok, a nyní odborníci zjišťují, jak památník zachovat a využít v budoucnu. (Foto: Facebook)

„USA a Bulharsko spolupracují v mnoha projektech na ochranu architektonického dědictví, některé projekty jsou se soukromým financováním a jiné s veřejným financováním,“ uvedlo velvyslanectví na Facebooku. 

Bulharští uživatelé internetu poděkovali americké straně za finanční podporu.

„Mnohokrát děkujeme za takové gesto, je to skutečně jedinečná budova, která si nezaslouží takový vztah jako dosud, nesmí být takový. Pokud mi dovolíte malý vtip: tato budova je velmi podobná USS Enterprise (americká letadlová loď – pozn.). Doufám, že ji brzy uvidíme zářící a kolem ní bude shromážděno mnoho lidí,“ napsal Alexander Nikolov.

„Super! Doufám, že z budovy udělají muzeum obětí a úspěchů socialismu v Bulharsku,“ uvedla Velislava Stojanová.

Někteří uživatelé však byli skeptičtí ohledně myšlenky obnovy památníku režimu, který Bulharsko v roce 2000 označilo za zločinný.

„Necítíme absolutně žádnou vděčnost fondu Getty za takové gesto. Bulharsko má pokladnice skutečných uměleckých děl, která si zaslouží financování, restaurování, údržbu a vystavování v galeriích a muzeích po celém světě. Zaslouží si mnohem více pozornosti než tento monument, který vyvolává temné vzpomínky,“ prohlásila Rossitsa Ivanova

„Podle mého názoru by měl být zbořen. Není správné mít památník, který připomíná komunistické otroctví,“ uvedl Toma Tomov.

„Myslím, že tam brzy budou natáčet Star Wars a tato debilní ničemnost, která předběhla svou dobu, se zřejmě stane dekorací v nějaké scéně,“ předpokládá Nikolaj Paskalev.

V řadě uživatelů vyvolala americká angažovanost skutečný zmatek a ironii.

„Děkujeme mnohokrát! V Bulharsku je stále ještě několik zanedbaných Leninových pomníků… pomozte i v jejich vzkříšení! Doufali jsme, že právě taková pomoc přijde. We are so grateful. Regards, BKS (Bulharská komunistická strana – pozn.), napsal Krum Marinov.

„Komunistická strana byla v Americe zakázána, ale nyní se rozhodli pomoci bulharské, která byla v roce 2000 prohlášena za zločinnou. V zásadě by se tento symbol devastace mohl stát nějakou atrakcí před tím, než bude zbořen,“ napsal George Nikolov.

Předtím autor pomníku, architekt Georgi Stoilov, v exkluzivním rozhovoru pro Sputnik vyjádřil naději, že bulharské ministerstvo kultury udělí jeho dílu status památníku. Uvedl rovněž, že především chtěl vytvořit objekt, který by se stal symbolem lidského úsilí, a nikoliv pouze komunistických myšlenek.

Zdroj: 1

loading...