Běloruský prezident Lukašenko promluvil o bezprecedentním tlaku na Rusko a Bělorusko

single-image

Bělorusko a Ruská federace zažívají bezprecedentní tlak zvnějšku, za těchto podmínek konsolidace v rámci Svazového státu umožňuje oběma zemím efektivně reagovat na celé spektrum současných výzev a hrozeb, oznámil běloruský prezident Alexandr Lukašenko. (Foto: President of the Republic of Belarus)

Jak v pátek uvádí prezidentovo tiskové oddělení na webu lídra státu, Lukašenko poblahopřál Bělorusům a Rusům ke Dnu jednoty národů obou zemí.

„Pandemie maximálně vyostřila negativní geopolitické trendy a Bělorusko a Rusko dnes zažívají bezprecedentní tlak zvnějšku. Za této situace nám konsolidace na všech plochách Svazového státu umožňuje operativně a efektivně reagovat na celé spektrum současných výzev a hrozeb, spolehlivě garantuje bezpečnost a strategickou stabilitu v regionu,“ oznámil Lukašenko.

Podle něj je zřejmé, že o budoucí prohloubení svazové integrace na základě principů rovnosti a nezávislosti obou státu a výhodnou spolupráci mají „zásadní zájem jak Rusové, tak Bělorusové“.

„V nelehkých podmínkách uplynulého roku jsme se ještě jednou přesvědčili, nakolik jsou důležité možnosti, které mnozí berou jako samozřejmost. Nakolik cenná je vzájemná podpora. Potvrzením skutečně bratrských, přátelských a nerozlučných vztahů mezi našimi zeměmi bylo spojení úsilí v boji proti nové infekci,“ uvedl běloruský prezident.

Lukašenko také vyjádřil přesvědčení, že společně Rusové a Bělorusové překonají všechny problémy a potvrdí správnost před 25 lety vybraného směru stmelení a společného rozvoje obou zemí v rámci Svazového státu.

Prezident také uvedl, že za uplynulé roky Bělorusko a Rusko ušly dalekou cestu, hloubka sblížení národních legislativ, rozvoj právního rámce a míra interakce v průmyslové, vědecké a technické, obrané, zahraniční, sociální a humanitární oblasti Svazového státu nemá v eurasijském regionu obdoby. „Mezi společné úspěchy patří společné vypuštění vesmírných aparátů, vytvoření superpočítačů, realizace mnoha vysoce technologických projektů v průmyslu a zemědělství. Novým vrcholem spolupráce je spuštění prvního energetického bloku Běloruské jaderné elektrárny,“ dodal Lukašenko.

Den jednoty národů Ruska a Běloruska je slaven 2. dubna. Právě tento den byla v roce 1996 podepsána smlouva o vytvoření Společenství Ruska a Běloruska, která zahájila proces vzájemné integrace. 8. prosince 1999 byla podepsána smlouva o vytvoření Svazového státu a program činností obou zemí na realizaci bodů této smlouvy.

Zdroj: 1

loading...