Belgičanům začali zdarma rozdávat tablety s jodem pro případ jaderné katastrofy

single-image

Podle Belgické farmaceutické asociace, každý z obyvatel království může přijít do lékárny a požádat o lék, který dokáže podpořit organismus při možném radiačním zásahu. S tím počítá dokument o plánu jaderné bezpečnosti, který vypracovalo Ministerstvo vnitra, píše Snews.

Dokument zvětšil rozsah potenciální jaderné katastrofy. Dříve byly tablety poskytnuty všem Belgičanům, kteří bydleli 20 kilometrů od atomových stanic. Teď zásoby jodu má mít kdokoliv, kdo se nachází v rozsahu stovky kilometrů. Fakticky jde o celé obyvatelstvo Belgického království.

Po havárii japonské atomové stanice Fukušima v roce 2011 se Brusel rozhodl uzavřít všechny atomové stanice do roku 2025. Na území země je sedm jaderných reaktorů, další 25 jsou umístěny v sousedních zemích v rozsahu 200 kilometrů.

Nejvážnějším mimořádným incidentem v Belgii dosud bylo vhazování do atmosféry radioaktivního jodu ve městě Fleurus před deseti léty. Loni na místních atomových stanicích došlo k sedmi menším incidentům. Nicméně vláda nevylučuje riziko rozsáhlé jaderné katastrofy.

loading...