Armáda USA chce přepravovat náklady přes oběžnou dráhu. Na projektu pracuje SpaceX. Jaký to má smysl?

single-image

Společnost SpaceX pracuje na speciálním logistickém projektu pro americkou armádu, píšou americká média s odkazem na Stephena Lyonse, šéfa dopravního velitelství Pentagonu (USTRANSCOM). (Foto: Depositephotos)

O „provokativním nápadu“ společnosti Lyons promluvil před americkou Národní obrannou asociací dopravy. Dle serveru C4isrnet jde o projekt přepravy nákladů přes oběžnou dráhu Země. První praktická zkouška koncepce může proběhnout již v příštím roce.

Uvádí se, že američtí vojáci hodlají transportovat dotyčným způsobem kolem 80 tun nákladů, takový náklad dnes přepravují strategické dopravní letouny C-17. Projekt SpaceX navíc předpokládá, že se dotyčné náklady dostanou z jednoho místa planety do druhého s neobyčejnou rychlostí – asi za jednu hodinu.

K tomu se dodává, že využití vesmíru pro dopravu má další „bonus“, nepředpokládá získání povolení dalších zemí na vstup do jejich vzdušného prostoru, jako tomu je v případě letadel.

Na projektu má také pracovat společnost Exploration Architecture Corp. Ta se zabývá designem vesmírných objektů.

Dříve se informovalo, že SpaceX a společnost L3 Harris obdržely od amerického ministerstva obrany smlouvu na vývoj satelitů pro sledování odpálení hypersonických raket.

Zkoušky nového prototypu Starshipu

Připomeňme, že v září hlava SpaceX Elon Musk avizoval testy nového prototypu kosmické lodi Starship. Po statických požárních zkouškách má následovat zkušební let. Uvádělo se, že se od svých předchůdců bude nový Starship lišit také v počtu motorů, kterých bude mít tři.

Na začátku září prototyp kosmické lodě bez kapotáže a pouze s jedním motorem úspěšně vykonal první zkušební let, když vystoupal do výšky 150 metrů a poté se snesl zpět. Testy předchozích prototypů s výjimkou prvního (Starhopper) selhaly.

Zdroj: 1

loading...