Archeologové učinili v Pompejích objev, který nemá obdoby

single-image

Archeologové, kteří pracují na vykopávkách v Pompejích, objevili mimořádné dobře zachovaný slavnostní čtyřkolový kočár. Informace je uvedena na webu archeologického parku starověkého města. (Foto: Youtube)

Při vykopávkách u vily, která se nachází za městem směrem na sever, byl nalezen velký slavnostní kočár se čtyřmi koly, železnými detaily, dekoracemi z bronzu a cínu. Zmiňme, že dříve archeologové na stejném místě objevili pozůstatky tří koní, včetně toho, který byl v postroji.

„Jedná se o nesmírně důležitý objev, který rozšíří naše poznatky o starodávném světě,“ uvedl zástupce ředitele archeologického parku Pompeje Massimo Osanna. „Tento slavnostní kočár, který se v některých zdrojích označuje jako Pilentum, nebyl určen pro každodenní použití, nepoužíval se ani v zemědělství, používal se během svátků, přehlídek a průvodů,“ dodal.

Archeologové zdůrazňují, že se jedná o „jedinečný nález, který se zachoval ve vynikajícím stavu a nemá obdoby v celé Itálii“.

Nedávno se na webu archeologického parku Pompeje objevila informace o nálezu thermopolia, kdy se jedná o starořímskou obdobu dnešních stánků s jídlem. Přestože podobné nálezy se povedly již předtím, ředitel archeologického parku Massimo Osanna poznamenal, že poprvé byl objekt plně odkryt.

​„Kromě toho, že jde o další svědectví každodenního života v Pompejích, poskytuje daný objev unikátní možnost průzkumu, poněvadž podobný objekt byl poprvé plně odkryt, a můžeme tedy provést všechny výzkumy, které umožňují dnešní technologie,“ řekl Osanna, kterého cituje tisková zpráva.

„Je příznačné, že se zachovaly fresky zdobící pult, které zobrazují prodávané potraviny, a také zbytky jídla. Uvnitř jednoho kontejneru byl například nalezen kousek kachní kosti. Byly rovněž objeveny stopy po vepřovém, kozím masu, rybách a hlemýždích, což svědčí o velké rozmanitosti potravin živočišného původu používaných při přípravě jídla.“

Starověké římské město Pompeje, které se nachází nedaleko Neapole, bylo v roce 79 n. l. po erupci Vesuvu pohřbeno pod popelem. Poprvé bylo město objeveno v roce 1592, vykopávky však začaly až v roce 1748. Nyní Pompeje fungují jako skanzen. Vykopávky ve starověkém městě pokračují dodnes.

Zdroj: 1

loading...