Americká armáda přemístila velení z Kataru do USA… bude válka?

single-image

Pentagon učinil významný krok, pokud jde o vojenskou přítomnost v Perském zálivu. Velící středisko, které řídí všechny letecké operace v regionu, stíhačky, bombardéry a drony, bylo přemístěno z Al Udeid Air Base v Kataru na Shaw Air Force Base, Jižní Karolína, USA.

Velitelství je tak více než 10 000 mil od prostoru nasazení , Tento neohlášený tah byl poprvé, kdy byly velení a kontrola přemístěny z oblasti od založení centra v roce 1991 v Saúdské Arábii, aby vedl první válku proti Iráku.

Tento krok, označovaný americkou armádou jako „dočasný“, by mohl mít jeden hlavní důvod. Příprava na válku proti Íránu, protože pokud by americký útok na Írán skutečně začal, bylo by hlavním centrem íránského protiútoku velící středisko v nedalekém Kataru.

Velitelem 609th Air and Space Operations Center, plukovník Frederick Coleman, také jmenoval důvod pro přemístění. „Írán opakovaně a prostřednictvím několika zdrojů naznačil, že má v úmyslu (v případě konfliktu) zaútočit na americké síly“.

Řízení leteckých operací v Perském zálivu z daleké Ameriky je technicky možné a nemusíte být nutně na místě. Ale úředníci v Al Udeid uvedli, že neexistuje plán na trvalé uzavření centra. Řekli, že některé funkce tam nelze aplikovat vzdáleně. V budoucnu však plánují převést část z 800 pozic na americkou půdu.
„Dobrá věc je, že nyní šetříme dolary daňových poplatníků, že vrátíme je Americe,“ řekl Coleman. „A američtí synové  a dcery nejsou na Blízkém východě,  v zahraničí,  jsou doma.“

Pro americké spojence, kteří investovali do zařízení používaných Spojenými státy v regionu, by tento krok mohl být znepokojující. Katar utratil v posledních několika letech za Al Udeid hodně, 1,8 miliardy dolarů za renovaci své základny, největší v regionu, která může pojmout více než 10 000 amerických vojáků.

V Jemenu jsou síly, které chtějí příměří, protože si uvědomují, že válku nelze vyhrát. Pak tato šílená válka stojí spoustu peněz a pytle Saudů jsou nyní prázdné, také kvůli nízké ceně ropy.

USA dodávají do Saúdské Arábie zbraně za stovky miliard dolarů, zejména za  Trumpovy vlády, ale pokud chybí motivace, moc jich nepoužívají, ani na obranu, ani na útok. Odhodlání Hútíů bránit svou zemi proti agresorovi a žoldnéřské armádě je mnohem větší a účinnější.

Totéž platí pro Írán, protože co musí Američané dokonce hledat v Perském zálivu a na Arabském poloostrově? Co si myslí američtí vojáci, proč tam jsou? Určitě ne bránit Spojené státy, ale zemřít za Izrael a nakrmit monstrum amerického obranného průmyslu.

Zdroj: 1

loading...