Těchto 6 bizarních faktů o starověkém Řecku vás pořádně překvapí (a v některých případech i znechutí)

single-image

Starověké Řecko bylo vyspělou kulturou, která velmi výrazně ovlivnila směřování celé Evropy. Napříč tomu, že starověcí Řekové měli nesmírný vliv na jazyk, vzdělání, politiku, filozofii, umění, architekturu a mnoho dalších oblastí, dnes se nám zdá, že v některých věcech byly jednoduše… podivní.

# 1 V zdravém těle zdravý duch
Toto věděli už i starověcí Řekové a vedle zvelebování své mysli nezapomínali ani na péči o své tělo. Mělo to však jeden háček. Umíte si představit, že byste šli do posilovny nazí a stejně v rouše Adamově by byli i všichni ostatní? Asi ne. No, vidíte. Starověcí Řekové to tak však dělali. Cvičili zásadně vždy nazí.

# 2 Byly posedlí mužským pohlavním orgánům
Jak jste si již možná všimli, drtivá většina soch pocházejících ze starověkého Řecka zobrazuje odhalené genitálie. Všimli jste si však ještě něco? Ideálem krásy byl totiž v té době muž, který měl široký hrudník, což nejbledší pokožku a, ehm … co nejmenší přirození. Zdá se, že hodnoty se za ten čas změnily.

# 3 Podivné vyjadřování náklonnosti
Pokud jste žena – hodil vám už někdy nějaký muž jablko do hlavy? Pokud jste muž – hodili jste již někdy do nějaké ženy jablko? Doufáme, že ne. Ve starověkém Řecku to však bylo zcela běžné. Tento rituál vycházející z řecké mytologie ukládal muži povinnost hodit do objektu svého zájmu jablko. Pokud ho žena chytila, znamenalo to, že je připraven na svatbu.

# 4 … a ještě podivnější určování diagnózy
Pokud jste byli u doktora a poslal vás, abyste mu přinesli vzorek moči, pravděpodobně si vzpomínáte, jak trapně jste se cítili, když jste kráčeli přeplněnými čekáren, v rukou nesouce svou „vzorek“. Jak byste se však cítili, kdyby váš praktický lékař ochutnal váš ušní maz? Ano, toto se ve starověkém Řecku opravdu dělo. Diagnózy se určovaly i na základě „příchutě“ ušního mazu, ba co víc, dokonce i zvratků. Ano, čtete dobře. A to se dnešní lékaři stěžují …

# 5 Bizarní antikoncepční metody
Pokud ve starověkém Řecku žena otěhotněla a dítě nebylo žádoucí, nebyl to muž, ale ona, která byla „na vině“. Aby se tak nestalo, po styku s mužem bylo žádoucí, aby drepovala a kýchala. Lékaři navíc v té době doporučovali, aby si ženy své pohlavní orgány potírali medem nebo cedrovou pryskyřicí, které údajně měly otěhotnění zabránit. To, jaká byla úspěšnost této metody, zřejmě tušíte.

# 6 Pot jako magický všelék
Jak jsme zmínili v prvním bodě, muži cvičili výhradně nazí. Aby jejich tělo vyniklo ještě více, během cvičení si ho natírali olivovým olejem. Ihned po tréninku přišli k sportovcům sluhové, kteří je pot smíchaný s olejem sbírali do nádobek. Lahvičky s pak se následně prodávaly jako vzácná komodita, která měla lidem dodat sílu a měla jich zbavit bolestí. Chutné, že?

Zdroj: 1

loading...