Pentagon pracuje nad řadou hypersonických zbraní. Trump avizoval „super skvělou“ střelu

single-image

Mluvčí ministerstva obrany Spojených států Jonathan Hoffman potvrdil, že Pentagon v současné době pracuje nad vývojem hypersonických zbraní. Americký prezident Donald Trump předtím avizoval „super skvělou“ střelu.

„Ministerstvo obrany pracuje na vývoji řady hypersonických raket proti našim protivníkům,“ napsal Hoffman na Twitteru. 

Komentář mluvčího Pentagonu následoval poté, co prezident USA Donald Trump během setkání s velením nedávno založených Vesmírných sil USA oznámil zahájení vývoje „super skvělé“ střely. 

„Máme (projekt rakety, pozn. red.), říkám jí super skvělá raketa. Jak jsem byl informován včera, je 17krát rychlejší než současná nejrychlejší raketa, kterou (Pentagon, pozn. red.) má. Slyšeli jste, že Rusko má (rakety, pozn. red.) pětkrát (rychlejší než rychlost zvuku, pozn. red.) a Čína pracuje nad (rychlostí, pozn. red.) pětkrát nebo šestkrát (vyšší, pozn. red.). Máme (projekt rakety, pozn. red.) 17krát rychlejší a právě dostal zelenou,“ sdělil americký prezident.

Dříve portál Defense News přišel se zprávou, že se americké ministerstvo obrany obrátilo na podniky s žádostí o poskytnutí informací k vývoji nové hypersonické střely. Uvádělo se, že požadavek Pentagonu se konkrétně vztahoval k technologii scramjetů, mimo podniky by se do projektu mohly zapojit i Výzkumná laboratoř letectva USA (AFRL) a Agentura ministerstva obrany USA pro pokročilé výzkumné projekty (DARPA).  

V lednu tohoto roku administrativa Bílého domu požádala Kongres, aby přidělil 3,2 miliardy dolarů (73,12 miliard Kč) na vývoj hypersonických zbraní pro fiskální rok 2021, což je téměř o 500 milionů dolarů více ve srovnání s rokem 2020. Rozpočet konkrétně podporuje intenzivnější testování. 

loading...