Čína pohrozila USA odvetou za zásah v Hongkongu

single-image

Čína podnikne rozhodná protiopatření, pokud USA neukončí zasahování do záležitostí Hongkongu, uvádí se v prohlášení kanceláře Ministerstva zahraničí Číny v reakci na prohlášení amerického ministra zahraničí Mika Pompea. (Foto: Wikimedia)

Pompeo ve středu sdělil, že informoval Kongres USA o tom, že Hongkong již není čínská autonomie, což bylo zakotveno při předání Velkou Británií tohoto území čínské vládě v roce 1997.

„Pokud jde o prohlášení ministra zahraničí USA Pompea, jeho pomluv, že zákon o národní bezpečnosti podkopává autonomii a svobodu Hongkongu, jeho hrozeb ohledně vyhlášení sankcí, vyslovil mluvčí kanceláře Ministerstva zahraničí ČLR v Hongkongu rozhodný protest…Naléhavě vyzýváme americkou stranu k respektování mezinárodního práva a základních principů mezinárodních vztahů, aby neprodleně přestala se zasahováním do záležitostí Hongkongu a vnitřních záležitostí Číny. Pokud USA budou i nadále trvat na svém, určitě narazí na odpor 1,4miliardového čínského lidu a na rozhodná protiopatření,“ praví se v uveřejněném prohlášení.

Dále se praví, že prohlášení USA ohledně toho, že po desetiletích považovaly Hongkong za „baštu svobody“ a že se snaží přes „hongkongský model“ změnit čínský sociální systém, je přiznáním toho, že Washington používá Hongkong jako nástupiště pro separatistickou, záškodnickou činnost na vnitřních územích.

„Je to potvrzení toho, že nesmíme ani chvíli otálet s přijetím zákona o ochraně národní bezpečnosti. Hongkong je součást Číny, proto všechny problémy Hongkongu patří k jejím vnitřním záležitostem,“ zdůrazňuje se v prohlášení.

Kongres USA učinil dříve prohlášení, že hodlá projednat s administrativou opatření proti Číně kvůli porušení, podle názoru USA, autonomie Hongkongu. Změna názoru ministerstva zahraničí má za následek změnu politiky vůči Hongkongu, Pompeo však neupřesnil, co konkrétně může podniknout americká vláda. Dříve prohlásila, že zvažuje sankce proti čínské vládě za aktivity vůči Hongkongu.

loading...