Vyděšená žena vyskočila za jízdy ze sanitky. Před čím utíkala? Bylo to jinak?

single-image

Televizní stanice CNN Prima News přinesla v neděli neuvěřitelnou reportáž [1] a video, které zachycuje mladou ženu, která na silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou vyskočila z jedoucí sanitky a dala se na úprk před dvěma záchranáři, kteří sanitku zastavili, vyskočili ven a začali ženu pronásledovat. Ta naskočila do osobního automobilu, které jelo za sanitkou a celou událost natočila palubní kamera. (Foto: Rumble)

Žena prosila řidiče, aby okamžitě začal ujíždět jako “v gétéáčku”, tedy v počítačové hře Grand Theft Auto (GTA). Řidič ji však neuposlechl a mezitím oba záchranáři doběhli k tomuto autu a ženu z něj vytáhli. Řidič auta poté vypověděl pro CNN Prima News, že mu záchranáři řekli, že žena je blázen, tedy ve smyslu toho, že je duševně postižená. Jenže celá reportáž zachytila několik klíčových detailů, kterých si laik nevšimne, ovšem do redakce jsme byli upozornění na velice znepokojivé souvislosti.

Naše redakce byla po odvysílání redakce zaplavena stovkami emailů z celé České republiky, abychom se kauzou zabývali, protože lidé jsou z reportáže doslova vyděšeni a někteří nám napsali, že je to vůbec nepřekvapuje, že tohle se děje už od jara loňského roku. Proč je tedy video natolik znepokojující a jaké informace z něj vyplývají? Tak za prvé, palubní kamera osobního automobilu zachytila, že sanitka měla zapnuté majáky, což znamená, že se jednalo o akutní případ s absolutní předností v jízdě, jak určuje vyhláška.

Sanitka se zapnutým majákem veze pacienta v ohrožení života, případně převáží tělesné orgány v chladících boxech, které musí dorazit na operační sál a transplantaci co nejrychleji. Jenže, sanitka se zapnutým majákem rozhodně nevozí duševně narušenou osobu, to není důvod pro pohotovostní použití majáků. Víme však, že se často stává, že sanitky si zapínají majáky jen tak, aby měly přednost a rychlejší průjezd, takže to nemusí nic znamenat.

Žena prchala ze sanitky a prosila o pomoc, ale podle mluvčího v sanitce cestovala dobrovolně

Jenže už v čase 01:00 videa uvádí mluvčí záchranné služby, že to pro záchranáře byla nepředvídaná věc, když žena vyskočila, a jela přitom v sanitce dobrovolně. A na tuto nesrovnalost nás do redakce upozornilo několik stovek čtenářů z celé ČR a zarazilo to i našeho kolegu, lékaře, který video zhlédl a zhodnotil se slovy, že chování záchranářů neodpovídá popisu od tiskového mluvčího. Podle lékaře oba záchranáři vyrazili za ženou způsobem, jako kdyby byla vysoce nebezpečná, a to potvrzuje i fakt, že záchranáři přivolali po incidentu dokonce i policii.

Žena nemohla jet v sanitce dobrovolně, je to naprosto vyloučené, uvedl náš kolega lékař, protože tomu neodpovídá chování záchranářů zachycené na videu. Lékař nám dokonce k videu napsal znepokojení, že pokud dnes při převozu sanitkou vás začnou záchranáři nahánět, a to i v případě, kdy podle jejich slov s nimi jedete dobrovolně, potom to vyvolává obrovské zděšení mezi občany. Proč by proboha záchranáři naháněli člověka, který s nimi jede dobrovolně?

Záchranáři začali ženu nahánět

Žena prosila o pomoc a řidič jí nepomohl, zřejmě jí nevěřil. Další znepokojivou informací je ten výrok záchranářů, že dotyčná žena je blázen, ovšem v tom případě by byla transportována na nějakém základě rozhodnutí soudu, byla by zbavena svéprávnosti, případně by byla jinak omezena na právech, čímž by se ovšem negovala ta informace tiskového mluvčího o tom, že žena jela v sanitce dobrovolně.

Náš kolega lékař toto vylučuje a po zhlédnutí videa uvedl, že toto nemůže být tak, jak je popisováno, protože pokud někdo jede v sanitce dobrovolně, potom z ní nevyskakuje za jízdy, neutíká, nenasedá do auta, neprosí řidiče o záchranu, aby ujel před záchranáři, kteří se vyřítí ze sanitky a běží za ženou, jako kdyby měla cenu zlata, anebo byla vysoce nebezpečná, nakažlivá apod. Video vyvolává obavy hlavně kvůli rozporům mezi obrazovými záběry a oficiálním narativem.

Podle právníka jsou zásadní rozpory mezi záběry z videa a tvrzením tiskového mluvčího, vypadalo to spíš jako únos než jako dobrovolná cesta pacientky v sanitce

Představte si, že si zavoláte sanitku a jedete sanitkou do nemocnice, a to dobrovolně. Během cesty se něco stane, co vás vyděsí natolik, že v pocitu ohrožení života vyskočíte za jízdy ze sanitky, začnete prchat, prosíte o pomoc jiné řidiče aut. A přitom řidič sanitky a jeho kolega, kteří vás údajně vezli dobrovolně, vyskočí ze sanitky a začnou vás nahánět. Opravdu někdo věří tomu, že je to pořád ještě vaše dobrovolná cesta sanitkou?

Jak nám vysvětlil kolega lékař, zdravotnická a lékařská etika je v tomto naprosto jasná, že pacient odmítající pomoc nebo léčbu není a nesmí být nikdy nucen k léčbě, k ošetření, vyšetření, k převozu atd. A už vůbec neexistuje, aby řidič sanitky a jeho kolega pacienta naháněli ve chvíli, kdy nechce zdravotní pomoc a nestojí o transport sanitkou. Záchranáři totiž nemají pravomoc k zadržení osob, ani k jejich omezení na svobodě. Nemají ani status veřejného činitele. Video tak zachycuje něco, co se spíš zdánlivě podobalo scénáři únosu než klasickému převozu člověka do nemocnice.

Interiér sanitky, ilustrační foto

A video viděl i náš právník a i on rozcupoval video a jeho narativ na několik kusů. První věc, která podle něj vzbuzuje podezření, je chování záchranářů. Pokud žena byla omezena na svéprávnosti, případně pozbyla svéprávnosti úplně, potom za její převoz zodpovídal opatrovník a v reportáži CNN Prima News měla být o tom uvedena informace, že žena je nesvéprávná. Potom by chování záchranářů dávalo smysl, protože během transportu za ženu nesli právní odpovědnost, měla by status svěřené osoby. Jenže, to zjevně není pravda, protože se nedá předpokládat, že by tiskový mluvčí lhal o tom, že žena jela v sanitce dobrovolně.

Nikdo nesmí člověka nutit k léčbě, k vyšetření nebo k převozu, pokud o tom nerozhodne soud

Právník to okamžitě převádí do právní roviny, že dobrovolná rozhodnutí může přijímat jen plně svéprávná osoba, nikdo jiný. Pokud osoba není svéprávná, nemůže činit svobodná rozhodování. Pokud tedy žena cestovala v sanitce dobrovolně, byla a musela být svéprávná. V tom případě ale celé video patří do rubriky hororů, protože chování obou záchranářů je daleko za hranicí právních norem a ženu, resp. dívku tím pádem pronásledovali, upozorňuje právník na možné právní dopady. Pokud dobrovolně nastoupíte do sanitky, ale při pokusu o vystoupení vás začne nahánět dvojice mužů, naplňuje to skutkové obrysy a parametry únosu, varuje právník.

Nakládání nosítek do sanitky, ilustrační foto

Vysvětlení tiskového mluvčího nezapadá do rámce zachyceného videa, které vykresluje úplně jiný příběh. Žena nemohla být převážena dobrovolně, to je vyloučené, to by ji potom nenaháněli. Proč by ale někdo utajoval důvod zásahu? Pokud byla nesvéprávná, stačilo by to uvést jedinou větou tiskového mluvčího. Namísto toho jsme se dozvěděli, že žena byla v sanitce dobrovolně.

Dobrovolné cestování sanitkou v ČR jako “dobrovolné” testování v ČR?

Jestli to je pravda, tak cestování sanitkou v ČR se může brzy i pro ostatní lidi stát hororem do takové míry, že bez ohledu na to, co se v sanitce stane, vás to vyděsí natolik, že ze sanitky za jízdy vyskočíte, záchranáři vás budou nahánět, a když se někdo bude ptát, tak o vás řeknou, že jste blázen, který sice cestuje sanitkou dobrovolně, ale opustit ji nesmí. Právník nám k tomu napsal sarkasticky dovětek, že dobrovolné cesty sanitkou v ČR začínají připomínat dobrovolné testy a dobrovolné vakcinace. Ty jsou také “dobrovolné”, ale jakmile řeknete ne, začnou vás nahánět! Co se stalo ženě, nebo kam ji vezli, to se asi nedozvíme.

Žena před vozem řidiče

Ovšem pokud mladá žena, údajně dobrovolně převážená sanitkou, vyskočí za jízdy z vozu a prosí ostatní řidiče o pomoc, tak jednomu opravdu zatrne. Nechápu, proč řidič ženě nepomohl, když viděl, jak se za ní řítí dva muži ze sanitky a poté o ní hovoří jako o bláznovi, přičemž později tiskový mluvčí v televizi mluví o tom, že žena sanitkou cestovala dobrovolně. Tak určitě. Sami se zkuste vžít do role ženy, která riskuje svůj vlastní život, aby uprchla před záchranáři, a přitom slyšíte od tiskového mluvčí slova, že žena jela dobrovolně. Sanitka se zapnutými majáky, prchající dívka je prý blázen, ale cestující dobrovolně. Česko snese fšecko!

Zdroj: 1

loading...