Nás nemusí Rusko destabilizovat. My se destabilizujeme sami! Měli slovo

single-image

Diskusní pořad Máte slovo ČT vysílaný ve čtvrtek 29.dubna 2021 si hned zařaďme do zlatého fondu nejostřesnějších příkladů neobjektivně a k jedné straně arogantně řízené diskuse, ve které se moderátorka mohla postavit se stolkem k diskutujícím na jednu stranu při probírané česko-ruské krizi.Jaromír Novotný – bývalý náměstek ministra obrany a diplomat se přihlásil o slovo. (Foto: Youtube)

Moderátorce Michaele Jílkové se pořad poslední dubnový čtvrtek vůbec nevydařil, když  v přímém přenosu porušila snad všechno, co lze při vedení besedy porušit. Společná diskuze  o dvou vybuchnutých skladech sparvovaných obchodníky se smrtí u Vrbětic v roce 2014 a o vyostřené politické situaci nebyl jejím šálkem kávy, který na sebe zvrhla a pořádně se pokecala. 

Mezi diskutujícími byli 14.919 občany Modřan zvolený senátor Pavel Fischer, který je  předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, dále  Vladimír Votápek, který je zase  bývalý generální konzul v Moskvě a říká o sobě, že je mezinárodní analytik. Mezi hosty byl Zdeněk Kučírek označený jako  pracující důchodce z Jihlavy.  Na straně, do které se očividně závislá Jilková trefovala, stáli Milan Krajča, který je místopředseda ÚV KSČM pro evropské záležitosti a občanský sektor, dále Jaromír Novotný, který je  bývalý náměstek ministra obrany a velvyslanec v Indii a v Japonsku a  Zdeněk Kratochvíl, který byl představen jako archeolog z Pardubic.

„Nu a mezi těmi dvěma trojicemi poletovala moderátorka Jílková, která si  klidně měla  vzít další stolek a postavit se mezi Fischera a Votápka, protože se chovala a jednala  jako politručka divize prvního sledu z padesátých let,“ usoudil a fakta následně doložil student politologie.

Už tušíte, že se jedná o studenta, který si nepřeje být jmenovaný, aby jej profesoři politologie nepovažovali za kolegu a spolužáci za idiota. Má k tomu vážný důvod zvláště v této zvláštní době.

Jakých chyb se ona většinou sebevědomá žena při besedě dopoutěla?

„Ten, který řídí besedu, nemá jedné straně fandit a druhou hanit a to Jílková nedodržovala. Fischera a Votápka vůbec, když jim udělila slovo, nepřerušovala, zatímco Krajčovi a Novotnému i archelogovi z Pardubic neustále skákala do řeči a nenechala je domluvit. Nejotřesnější byl způsob,  jakým zastrašovala Milana Krajču poté, kdy se jej nejdříve zeptala, proč nevěří tuzemským tajným službám. Krajča se Jílkové zmínil o trapasu BIS při nedávných událostech točících se kolem údajného  ruského agenta, který přicestoval do Prahy, aby otrávil pražského primátora. Na to Jilková na místopředsedu KSČM neuvěřitelně  vypálila, aby si uvědomil, že zlehčuje kauzu, kdy zemřeli dva lidé. Doslova řekla: „Dva občané jsou mrtví. Poprosila bych vás o nějakou úctu!“ 

Podle Jílkové tedy každý, kdo zpochybní práci BIS,  nemá úctu k mrtvým u Vrbětic? Nijak nepostižený a inteligentní televizní divák musel postřehnout, že kritikům prezidentů Zemana a Putina a vůbec Ruska Jílková umožňovala hovořit bez těsného kontaktu s ní a naopak,  ke druhé straně se chovala tak, aby je znervóznila. Od Jílkové bylo hodně trapné, že  Krajčovi  neustále připomínala jeho mládí často z očí do očí z metrové vzdálenosti.“

Čeho  si měl ještě divák všimnout, co bylo v pořadu podivné?

„Jílková třeba přečetla divácký dotaz, proč prezident Zeman cestuje jenom do Ruska a Číny a  do dalších zemí, kde jsou diktátorské režimy,  a jinam jej nezvou. Pak se zeptala všech diskutujících, proč tomu tak je a proč Zeman necestuje do jiných zemí. Votápek měl vysvětlení, že prezidenta Zemana v demokratických zemích nechtějí hostit a Fischer se pochlubil, že si udělal seznam, kde Zeman všude byl a pak senátor  prohlásil, že prezident jezdil jen do nedemokratických zemí a po českých krajích. „Čína, Rusko a holt i ten Izrael,“ pochválil se se svým  špatně vyhotoveným přehledem o cestách hlavy státu senátor z Prahy Modřan. Proč asi mezinárodní analytik Votápek a neúspěšný kandidát na prezidenta Fischer neví anebo ví a úmyslně zatajili, že prezidenta Zemana přijali na svém území  britská královna, německý prezident, srbská prezidentka a další hlavy států z Evropy a i ze vzdálené ciziny. V Praze Zeman jen tak bokem také  uvítal prezidenty nejlidnatějších států světa s miliardou obyvatel a to Indie a Číny.  Ale co, nešťastný způsob vedení televizní besedy se nakonec obrátil proti samotné moderátorce.“

Co se stalo?

„Důchodce Kučírek totiž Jílkovou v závěru pořadu musel velmi zklamat, třebaže mu moderátorka dovolovala mluvit bez respirátoru, aby mu bylo rozumět. Důchodce z Vysočiny na vyzvání moderátorky diskusi označil jako zajímavou a pak doslova dodal: „Pravdu se nedozvíme, jak to skutečně bylo.“ To Jílková neskousla a na muže ze svých řad se obořila: „Jak to, vždyť jste to tady poslouchal.“ a připomenula Kučírkovi, co v úvodu řekl o hlavě státu, která svým projevem podle Jílkové a snad i podle Kurčírka pomáhá Rusku. Jiné názory na celou diskusi měl archeolog z Pardubic, který si postěžoval, že každý, kdo nejásá nad vyhošťováním ruských diplomatů, tak je hanobený a jeho názor je umlčovaný.“

Co by si po této besedě měli občané Česka uvědomit?

„Že tu v této zemi jsou lidé, kteří napomínají jiné,  upozorňují na ně a dokonce jim vyhrožují. Je to útok na ty   spoluobčany, kterým se něco, co dělá vláda, tajné služby, senátoři a někteří poslanci nezdá, že je správné a někdy i málo pravděpodobné. Co si můžete myslet o besedujícím bývalém konzulovi v Rusku  Votápkovi, když jinému bývalému diplomatovi řekne, že jej už dlouho sleduje, jaké má názory. Hned začnete přemýšlet, copak asi Votápek dělal před rokem 1990, když i nyní někoho dlouho sleduje. Lidem, kteří zažili komunistické  politruky ve škole, na pracovištích a zejména na vojně před rokem 1990, jde mráz po zádech, když slyší v roce 2021 v televizní besedě výhružky neúspěšného kandidáta na prezidenta Fischera, ve kterých používá tato a podobná slova: „Važte slova, zavádíte tady nálady, … podrážíte autoritu … „.   Nejlepší a nejvýstižnější hlášku ovšem sdělil vyplašené Jílkové na závěr pořadu Máte slovo  bývalý diplomat Jaromír Novotný, který tak ukázal, jak hloupé otázky moderátorka sama pokládala. 

Michaela Jílková: „Proč nás Rusko destabilizuje?“   
Jaromír Novotný: „Nás nemusí Rusko destabilizovat. My se destabilizujeme sami!“

Zdroj: 1

loading...