Muslimům z Libně prodal exekutor mešitu kvůli dluhu. Píšou o pomoc Babišovi

single-image

Komunita muslimů z pražské Libně odmítla opustit budovu své modlitebny a kulturního centra, kterou jim v dražbě kvůli dvacetitisícovému dluhu prodal exekutor. Odvolali se k Nejvyššímu soudu a o pomoc prosí politické představitele včetně premiéra Andreje Babiše.

Exekutor jim jej navíc prodal takřka pod nosem. Dlužnou částku ve výši 35 tisíc korun totiž muslimové zaplatili až poté, co objekt v exekuční dražbě vydražil jistý právník Jan Myška (buď kupec sám nebo advokát zastupující investora) za částku zhruba 10 milionů korun. Sám Myška, kterého jsme v minulosti kontaktovali, se k případu odmítá vyjadřovat.

„Objekt jsme měli vyklidit do prvního srpna, dražitel pak prodloužil termín do šestého a nakonec nám dal lhůtu do konce srpna,“ sdělil naší redakci Bader Eknaifith. „My objekt ale neopustíme,“ dodal.

Co se muslimům nelíbí? Ve svém dovolání k Nejvyššímu soudu muslimové napadají zejména to, že kvůli dluhu v řádu desítek tisíc exekutor přistoupil k prodeji a zpeněžení mnohonásobně dražší nemovitosti.

„Lze plně akceptovat, že soudní exekutor zajistí nemovitost exekutorským zástavním právem, to je postup správný,“ píše právní zástupce muslimů v textu dovolání, který máme k dispozici.

„Nelze však akceptovat, že přistoupí k prodeji nemovitosti, která cenou cca 400krát převyšuje výši pohledávky, když výše pohledávky v absolutní výši dosahuje jen několika desítek tisíc,“ stojí v textu dovolání, který má naše redakce k dispozici. Pohledávka podle dovolání mohla být uhrazena i „jiným způsobem výkonu rozhodnutí, když dluh odpovídá ceně například lepšího mobilního telefonu či osobního počítače“, stojí v odůvodnění dále.

Muslimové navíc sepsali i dopis, ve kterém prosí o pomoc politické představitele, konkrétně předsedu vlády Andreje Babiše, ministryni spravedlnosti Marii Benešovou, ministra vnitra Jana Hamáčka a ombudsmanku Annu Šabatovou.

Zdroj: 1

loading...