Česko má nahlášených 8 mrtvých po vakcinaci

single-image

Státní ústav pro kontrolu léčiv informoval o tom, že v České republice bylo zaevidováno osm hlášení úmrtí, které mohou mít souvislost s vakcinací. (Foto: Pixabay)

Představitelé SÚKL to oznámili ve svém pravidelném hlášení o podezřeních na nežádoucí účinky vakcín proti koronaviru. Ústav má zjistit, zda existuje nějaká souvislost mezi úmrtími a samotným očkováním.

Na webové stránce SÚKL se uvádí, že k datu 23. února bylo zaregistrováno 996 nahlášených podezření na nežádoucí účinky po očkování vakcínou proti covidu-19.

Kromě toho Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) informuje o tom, že celkem v republice bylo nahlášeno již osm smrtelných případů, k nimž mohlo dojít v důsledku očkování.

Představitelé ústavu přitom zdůrazňují, že všechna hlášení jsou pouhými podezřeními, nejde totiž o prokázanou souvislost mezi vakcinací a zdravotními potížemi či úmrtími.

Může se jednat jenom o časovou souvislost, nikoliv příčinu, dodávají v ústavu. Nahlášené nežádoucí účinky mohly být způsobeny i tím, že někteří naočkovaní lidé měli závažné nemoci.

„V počtu úmrtí jsou zahrnuty i případy úmrtí na infekci virem SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19, ke kterým došlo po aplikaci první nebo druhé dávky vakcíny. Infekce SARS-coV-2 bývá relativně často hlášena jako podezření na nežádoucí účinek očkování proti COVID-19,” informuje SÚKL.

Veškerá hlášení o úmrtích po vakcinaci budou pečlivě hodnocená nejen v rámci České republiky, ale i farmakovigilančním výborem pro posuzování rizik léčivých přípravků (PRAC) Evropské lékové agentury, dodali v ústavu.

Zdroj: 1

loading...