V Sarajevu se konal první pochod LGBT. Hřích a urážka, protestovali muslimové

single-image

Za mohutných bezpečnostních opatření se dnes v Sarajevu konal pochod příslušníků menšinového sexuálního zaměření Pride Parade, v Bosně poprvé. Na bezpečnost průvodu pod duhovými vlajkami, do nějž se zapojila i řada velvyslanců západních zemí, dohlíželo více než 1000 policistů se psy.

Loading...

Protidemonstraci uspořádali konzervativní muslimové, kteří Pride Parade označují za hřích a urážku. Informovala o tom agentura AP.

V Sarajevu, které obývají převážně muslimové, v minulosti extremisté a výtržníci napadli dvě akce na podporu sexuálních menšin LGBT, tedy lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob. Dnešní pochod tak provázely rovněž obavy z násilností. Server Balkan Insight označil pochod za „zkoušku tolerance“.

Pochod prošel asi dva kilometry dlouhou trasu centrem města a skončil u budovy parlamentu. Nakonec se obešel bez jakýchkoli střetů či násilností, a to i kvůli přísnému dohledu policie. Ta podél celé trasy postavila mobilní zábrany, na střechách dění sledovali odstřelovači.

Podle agentury AFP se do průvodu zapojilo asi 2000 lidí, včetně řady známých tváří. Pride Parade osobně podpořil například populární hudebník Božo Vrećo, mezi účastníky byl rovněž americký velvyslanec v Bosně Eric Nelson, který se sám otevřeně hlásí k homosexualitě.

Bosna je hluboce konzervativní země a Sarajevo až jako poslední z balkánských metropolí nechalo pochod sexuálních menšin uspořádat. Proti akci protestovala řada jejích odpůrců, dnes ráno se sešlo v Sarajevu několik set lidí, kteří vyšli do ulic s transparenty odsuzujícími homosexualitu. V sobotu několik konzervativních skupin uspořádalo pochod na podporu „tradičních rodinných hodnot“.

Zdroj: 1

Loading...

Podělte se o svůj názor

Your email address will not be published.