Srbsko se chce přidat k Euroasijské hospodářské unii, EU je rozhořčena

single-image

Evropské unii se nelíbí připravovaný podpis obchodní dohody Srbska s postsovětským ekonomickým blokem vedeným Ruskem. Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák dnes při neformální schůzce unijních ministrů zahraničí v Helsinkách podle médií vyzval Bělehrad, aby přijímal rozhodnutí, která zemi k EU přibližují, nikoli od ní oddalují.

Loading...

Podpis uvedené dohody Srbska s Euroasijskou hospodářskou unií (EAHU), vedenou Ruskem, se očekává 25. října. Uskupení má pět členů, jimiž jsou vedle Ruska Arménie, Bělorusko, Kazachstán a Kyrgyzstán, a také dva kandidáty – Tádžikistán a Uzbekistán.

Země, které jsou kandidáty členství v EU, k nimž patří také Srbsko, musejí své politické rozhodování sladit s unijní politikou, a to zvláště v oblasti obchodu, poznamenala agentura AP.

„Pokud myslíte svou evropskou orientaci seriózně, pak přijímejte politická rozhodnutí, která vás k tomu přibližují. Tento krok k nim nepatří,“ citovala srbská agentura Tanjug vyjádření Lajčáka k chystanému podpisu zmíněné dohody Srbska s EAHU.

Takové rozhodnutí je podle šéfa slovenské diplomacie „znepokojivé“. „Nemůže se jít několika směry najednou,“ dodal.

Úřad šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové v prohlášení v této souvislosti uvedl, že Bělehrad může před vstupem do EU podepisovat dohody, s kým chce. Nicméně v rámci přístupových jednání „se Srbsko zavázalo, že v den svého přičlenění k EU odstoupí od všech dvoustranných dohod o volném obchodu“.

Podle údajů Mogheriniové obchod s Ruskem tvoří jen necelých deset procent celkového zahraničního obchodu Srbska, zatímco obchod s unijními zeměmi 63 procent.

Evropská unie je největším obchodním partnerem Srbska. Vzájemná obchodní výměna podle unijních čísel dosáhla v loňském roce hodnoty téměř 26 miliard eur (kolem 673 miliard korun). To je zhruba osmkrát více než činil obchod se všemi zeměmi EAHU dohromady, napsala AP.

Zdroj: 1

Loading...

Podělte se o svůj názor

Your email address will not be published.