Romové nepracují. Řeči o diskriminaci jsou výmluva, tvrdí Křeček. Pak se ale ozval Stropnický

single-image

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček se na sociálních sítích ostře pohádal s bývalým šéfem Zelených a někdejším pražským zastupitelem Matějem Stropnickým. Důvodem byli Romové a jejich diskriminace především v oblasti bydlení.

Loading...

Křeček na svém profilu sdílel zprávu, podle které 80 procent Romů nepracuje a neplatí nájem. „Pokud se sami Romové nezačnou starat a zajímat o svůj život situace se nezlepší. Řeči o diskriminaci jsou jen výmluvou a snahou o zastírání pravého stavu věci,“ napsal k tomu Křeček,který se chystá na obhajobu postu zástupkyně ombudsmanky.

Jeho slova vyvolala pořádnou bouři., Řada lidí poukazovala na to, že jde o stará čísla a že už titulek je zavádějící a neodpovídá realitě. Další ji dokonce označili za hoax. „Já to vím…a co to mění na názoru, že se Romové musí začít starat o své záležitosti?“ opáčil Křeček.

Negativně zareagoval i bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický. „Pane Křečku, přiznám se, že jsem trochu rozpačitý z toho, že se ač vysoký státní úředník chováte ( i zde teď, když zpochybňujete zprávy, které schválili poslanci, což státním úředníkům nepřísluší) často jako politik – to nemá opodstatnění,“ pustil se do zástupkyně ombudsmanky politik.

„Ale k věci samé: opakovaně jsem se jako místostarosta pro bydlení na Žižkově setkával s diskriminací Romů při sjednávání nájmů u soukromých pronajímatelů. Byt byl volný jen do té doby, než se ukázalo, že zájemce o něj je Rom. To je prostě fakt,“ popsal svou zkušenost hledáním bydlení pro Romy Stropnický.
Křeček si to nenechal jen tak líbit. „Dopřávám si privilegia nazývat věci pravým jménem. Kdo ty Romy na Praze 3 diskriminoval? A jak?“ zajímalo ho. „No to je Váš názor, že nazýváte věci pravým jménem. Váš zaměstnavatel, tj. stát, má jiný názor. A to má podle mne dobrý úředník respektovat, nebo se stát politikem a ten názor státu změnit,“ poučoval Křečka Stropnický.

A kdo tedy podle Stropnického Romy diskriminoval? „No pronajímatelé bytů. Jak? Tím, že nabízeli byt k pronájmu, po telefonu byl volný, ale když se ti lidé přišli podívat a ukázalo se, že jsou to Romové, byt byl najednou již obsazen. S tím jsem se setkal mnohokrát,“ vysvětluje.

„Ale já nejsem státní úředník, já jsem ve veřejné funkci, kde mám vyjadřovat svá zjištění a své poznatky,“ odvětil mu zástupce ombudsmanky. „Diskriminovat může jen stát, nikoliv občan – ten má svobodnou volbu,“ tvrdí advokát.

Stropnický sice uznal, že to je pravda, jedním dechem ale dodal: „Neznamená to, že výsledkem svobodné volby nemůže být diskriminace. Jak bychom se asi dívali na to, kdyby na restauracích byly opět nápisy: tomu a tomu, např. Romům nenaléváme, pro Romy nevaříme? Nebo v papírnictví: tužky jen pro bílé? Přeháním to záměrně, aby bylo vidět, že to, co se tváří jako svobodná volba – také může vést k diskriminaci.“

„Nápis na domě nebo restauraci je zásah do veřejného prostoru a ten samozřejmě je třeba hlídat a chránit před projevy diskriminace. Ale zde mluvíme o činech a rozhodnutích. To je něco jiného. Zaměňování pojmů vede v nedorozuměním a hledět na problematiku Romů jen prismatem diskriminace je cesta do nezměněného stavu věcí a konec konců i urážky zdravého rozumu a zkušeností občanů.. „ myslí si Křeček.

Zdroj: 1

Loading...
loading...

Podělte se o svůj názor

Your email address will not be published.