Komisař OSN zpucoval Česko za diskriminaci Romů i kastrace

single-image

Ženeva/Praha – Vysoký komisař OSN pro lidská práva dnes kritizoval Českou republiku kvůli údajné diskriminaci Romů a segregaci romských dětí ve školách.

Vyzval rovněž k odškodnění násilných sterilizací převážně romských žen a k ukončení programu kastrace mužů usvědčených ze sexuálních trestných činů.

Zajd Raad Husajn dnes ve svém projevu v Radě OSN pro lidská práva v Ženevě představil každoroční zprávu o stavu lidských práv ve světě. České republice věnoval tři věty, v nichž shrnul výtky, které vůči Praze OSN a další organizace vznesly už v minulosti.

„V Česku jsem hluboce znepokojen diskriminací Romů a dlouhodobou segregací romských dětí ve školách, což se podle EU nezměnilo od roku 2011. Připojuji se k výzvám k nápravě a odškodnění tisíců žen – většinou Romek spolu s dalšími, včetně žen s postižením – které byly násilně sterilizovány od 60. let minulého století do roku 2004,“ řekl komisař.

„Rovněž vyzývám k okamžitému ukončení programu chirurgických kastrací odsouzených pachatelů sexuálních trestných činů,“ prohlásil komisař v pasáži věnované České republice.

V mnoha zemích EU podle něj nyní politice dominuje trend směrem k „rasismu, xenofobii a podněcování k nenávisti“. Za přitvrzení migrační politiky kritizoval například Rakousko a Maďarsko. Polsku zase vytkl soudní reformu či nový zákon, který hrozí až tříletým vězením za označování nacistických koncentračních táborů na území Polska za „polské“.

Zdroj: 1

Loading...

Podělte se o svůj názor

Your email address will not be published.