Klus poslal Čechům další vzkaz: Čtěte a sdílejte. Nevydržel jsem to a rozbulel se jako želva

single-image

Praha – Zpěvák Tomáš Klus se na sociálních sítích opět vyjádřil k aktuálním náladám ve společnosti. Stejně jako v minulosti především vyzývá Čechy, aby spolu mluvili – navzdory tomu, že zastávají diametrálně odlišné názory.

Klus v minulých dnech vyvolal rozruch oznámením, že hodlá bojkotovat média patřící českému premiérovi Andreji Babišovi. Kromě toho už nebude hrát na akcích, které Babišovy firmy nějakým způsobem financují.

„Neznamená to, že se slepě zabetonuju v protestu, naopak jsem pro dialog s těmi, kteří to mají jinak a jsou ochotni o tom mluvit. Věřím totiž, že jediným východiskem je najít společnou řeč. Ne v tom, že pravdu má ten, nebo tamten, ale v tom, že je potřeba ji najít. A to zvládneme jedině spolu. Jsem k dispozici si s kýmkoli promluvit a jsem otevřen pluralitě názorů. Jsem rozhodnutý, že nedám svou možnost svobodné volby, svou možnost promluvit a svobodně projevit názor zadarmo,“ uvedl ve svém prohlášení.

Právě na tato svole slova dnes navázal. „Prosím čtěte, prosím sdílejte, prosím vymaňme se z té spirály zla, nikdo jiný než my to za nás neudělá. Přejme si pravdu. Jděme za ní. Věřím, že dostane-li se jí péče a pozornosti, opravdu zvítězí,“ apeluje na Čechy Klus.

Na pomoc si vzal článek Karla Čapka z roku 1938 nazvaný Modlitba za pravdu. „K textu níže; je to 80 let, Mloci mají jiná jména, ale stejné zbraně. Jako rytíř PAtos přiznávám, že jsem to pár vět před koncem nevydržel a rozbulel se jako želva. Mluvme spolu. Nezáleží na tom, jaký tábor hájíme, jen se nenechme strhnout k slepému následování. Chceme-li pravdu, poslouchejme se, je mezi námi,“ vzkazuje lidem hudebník.

Celý příspěvek Tomáše Kluse:

Prosím čtěte, prosím sdílejte, prosím vymaňme se z té spirály zla, nikdo jiný než my to za nás neudělá. Přejme si pravdu. Jděme za ní. Věřím, že dostane-li se jí péče a pozornosti, opravdu zvítězí.

K textu níže; je to 80 let, Mloci mají jiná jména, ale stejné zbraně. Jako rytíř PAtos přiznávám, že jsem to pár vět před koncem nevydržel a rozbulel se jako želva.
Mluvme spolu. Nezáleží na tom, jaký tábor hájíme, jen se nenechme strhnout k slepému následování. Chceme-li pravdu, poslouchejme se, je mezi námi.

MODLITBA ZA PRAVDU

Karel Čapek

Bože, který jsi stvořil národy a všem jsi vdechl touhu žít ve cti, zbav dnešní svět toho nejhoršího: lži. Lži, která podpírá a připravuje násilí a učí lidi nenávidět se navzájem. Lži, která otravuje národy a vykopává mezi nimi propasti, jež snad ani desítky let nevyrovnají.

Bože, jak bude vypadat, jak se bude vyvíjet Evropa obluzená tolika nenávistnými lžemi! Jak bude možné soužití mezi lidmi a národy, jeli mezi ně vrženo tolik urážek, tolik opovržení a vzteků! Copak si snad někdo představuje, že tento stav ducha má a může trvat bez konce? Copak si věčně má soused ošklivět souseda a čekat jen na příležitost, aby mu zasadil mstivou a úkladnou ránu? I po válce si mohou národy podat ruce; mohou si sebe rytířsky vážit a navázat vztahy důvěry. Ale na bojišti lži nebude navěky důvěry ani cti; každá lež zajde, ale zůstane po ní nenávist a opovržení; tělo se zahojí dřív než duše. Bože, jak hrozně je zraňována duše tohoto národa, jak tohle se má jednou zahojit nebo odpustit! Copak se toho nezhrozí národové, jaký nenávistný, navěky zlý a nepřátelský svět se takto buduje? Nemá snad nikdy být mír nebo aspoň oddech v křečovitém smrtelném nenávidění?

Bože, vrať světu pravdu! Bude to víc než smlouva míru, bude to cennější než každé spojenectví. Nikdo, žádný národ, žádný stát si nebudiž jist, pokud mohou být lidské vztahy kdykoli korumpovány nástroji lži. Nebude jistoty, nebude smluv, nebude ničeho platného a bezpečného, pokud vědomí kteréhokoliv národa bude zkřivováno záměrnou lží. Za každou lží jde úklad a násilí; každá lež je útok na bezpečí světa. Nikdo nebude žít v míru ani za nejsilnější hradbou z oceli a betonu; okřídlená lež se vysměje všem vašim pevnostem.

Zbavit svět lži je víc než odzbrojení. Jaké to bylo divné jasnozření, když náš Masaryk vepsal do našeho státního znaku slova Pravda vítězí. Jako by tušil, že jednou lež podnikne generální útok na náš stát a národ, a už předem razil heslo pro toto utkání. S tím heslem můžeme jít do boje; ale jenom s tím heslem může jít celý svět do míru. Neboť jenom bez lži se mohou lidé a národy dorozumět, ať mluví jazykem kterýmkoliv.
Bože, vrať světu pravdu!

Lidové noviny 25. 9. 1938

#pravdavitezi #karlecapkukloboukdolu #mluvmespolu

Zdroj: 1

Loading...

Podělte se o svůj názor

Your email address will not be published.